شماره بيست و نه

بيست ونهمين شماره فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی منتشر شد. اين شماره به خدمات مرجع اختصاص دارد و مطالبی در باره ارزيابی کتابهای مرجع-وضعيت توليد علمی اساتيد دانشگاه فردوسی- رضايت مندی کاربران از خدمات مرجع کتابخانه های عمومی- رهنمودهای ايفلا درباره خدمات مرجع و ... به چاپ رسيده اند.
راه‌اندازي سايت مخطوطات
محمد نعيم‌آبادي، رييس اداره خدمات كتابداري سازمان كتابخانه‌ها در اين باره گفت: پايگاه‌هاي كتاب‌هاي خطي با ‌٤٢٠٧٦ ركورد، قرآن‌ها و جزوات خطي با ‌٩٨٥٤ ركود، ميكروفيلم‌ها با ‌٢٨٩٩ ركورد و نسخه‌هاي عكسي با ‌٦٥١ ركورد هم‌اكنون در وب سايت سازمان قابل جستجو و بازيابي مي‌باشند. وي افزود: پايگاه كتاب‌هاي چاپ سنگي نيز هم‌اكنون با بيش از دو هزار ركورد فعال مي‌باشد كه بقيه ركوردهاي اين پايگاه نيز تا دو ماه آينده قابل دستيابي خواهد بود. سایت آستان قدس را ببینید. ممنون از ایسنا.
نتایج نهایی آزمون دکترای اهواز
از منابع مختلف نتایج نهائی آزمون دکترای کتابداری اهواز به دستمان رسیده است. تا به این لحظه پذیرفته شدن خانمها زارع فراشبندی و مکتبی و آقای زین العابدینی قطعی شده است. اما در مورد اعضای هیات علمی که مدارکشان را ارسال کرده بود هنوز نتایج موثقی به دستمان نرسیده است. به هرحال تشکیل اولین دوره دکترای کتابداری اهواز مبارک.
مجلات الکترونیکی رایگان پر استناد(۱)
طی تحليلی که در يک پژوهش روی میزان استنادهای وبی مجلات الکترونيکی رايگان رشته های دانشگاهی صورت گرفت مشخص شد که پر استنادترين مجلات الکترونيکی رشته کتابداری به شرح زير هستند: 1. First Monday با 43800 پيوند
2. D-Lib Magazine با 31000 پيوند
3. Ariadne با 22500 پيوند
البته لازم به توضیح است که این میزان استناد از طریق موتورکاوش یاهو به دست آمده و ارتباطی با مجلات موجود در آی اس آی ندارند.
زاد روز کتابخانه سيار
اين مطلب به طور اتفاقی در اينجا پيدا شد. خلاصه ای از آن را منعکس می کنیم. جالب است و به خواندنش می ارزد. گفتنی است که تاریخ این یادداشت یافت شده متعلق به ۹ فوریه است.
QgqhiQoKCjQAAH3Hy441.jpg?enctoken=UmFuZG9tSVbZ5uTcKD78A2EOPkOVINKxZK8AFURJekPDnWqxwTzfz1.HJ0stDqg76jOhFBjcqeuyoIS2baRFTIKbRX1R3Xo6
ديروز زادروز كتابخانه سيار ( بوك موبيل) بود . نخستين واحد « كتابخانه سيار » هشتم فوريه سا ل 1957 در شهر سانفرانسيسكو ( آمريكا ) آغاز بكار كرد كه اين ابتكار به سرعت جهاني شده است. اين كتابخانه ها شعب كتابخانه هاي عمومي هستند كه از بام تا شام در ساعات معين در ميدانها و نقاط مشخص شهر متوقف مي شوند و شهروندان به انها مراجعه مي كنند . اين واحدها معمولا در يك اتوبوس از رده خارج شده شهري كه رنگ آميزي مجدد مي شود قرار دارند . هر كتابخانه عمومي شهر داراي چند واحد سيار است كه هركدام مسير مشخص دارند و شهرداري ها هزينه آنها تقبل مي كنند.
اين اتوبوسها كتب رفرنس ( مرجع كه غير قابل عاريه دادن است ) و مجلات تخصصي ، نوار و كاست فيلمهاي آموزشي را باخود حمل مي كنند. كتابدار در بازگشت به كتابخانه مركزي كتاب را دريافت مي دارد و اگر موجود نباشد از يك كتابخانه ديگر در هر گوشه كشور كه باشد عاريه مي كند و تلفني به متقاضي اطلاع مي دهدكه چه روزي و ساعتي ودر چه محلي براي دريافت كتاب مراجعه كند....

/ 0 نظر / 60 بازدید