چالش در اصفهان از روز دوم

در روزهای نهم و دهم خرداد یکی دیگر از رویدادهای فراموش نشدنی جامعه کتابداری ایران رخ داد و مجددا کتابداران دور هم جمع شدند. این بار تحت عنوان همایش چالشهای علم اطلاعات. در این دو روز هم مقالاتی در قالب سخنرانی ارائه شد و هم پنلهای پربار پرسش و پاسخ برگزار شد و جلسات هم اندیشی در زمینه چالشهای آزمون کارشناسی ارشد تشکیل گردید. در جلسه هم اندیشی روی هرچه تخصصی تر کردن سئوالات کتابداری- حذف سوالات معارف- بیشتر کردن سئوالات تخصصی زبان و دسته بندی سئوالات به مدیریت کتابخانه-سازماندهی-مجموعه سازی-مرجع شناسی و هم اینطور فناوری اطلاعات و اینترنت بحث و تبادل نظر شد. اقایان دکتر کوکبی- زین العابدینی-چشمه سهرابی-شعبانی-پاپی-دکتر منصوریان-مغربی و خانمها دکتر حریری-دکتر بنی اقبال-دکتر میرحسینی و پاکدامن در این جلسه حضور داشتند. پس از پایان سخنرانیها پرسش و پاسخی با اساتید کتابداری حاضر در جلسه صورت گرفت. بحث داغ و نخ نماشده تغییر نام رشته طرفدار زیادی پیدا کرد و ..بگذریم! خانم پازوکی و آقای هژیر در زمینه آزمون کارشناسی ارشد کتابداری و ابهاماتی بزرگی که در این آزمون هست سئوالات خود را مطرح کردند و ..معنای سعه صدر را هم در برخی پاسخها فهمیدیم!

بعداز پایان پنل مقاله و پوستر برتر که به ترتیب آقای مختارپور و خانم کرمی از دانشگاه چمران اهواز و خانم پاسیار و همکارشان از دانشگاه علوم پزشکی ایران بود معرفی شدند و بعد به هریک از ارائه دهندگان مقالات یک جلد اطلس خلیج فارس هدیه شد و در نهایت از کلیه دست اندکاران همایش و نیز نماینده انجمن کتابداران ایران(آقای زین العابدینی) تقدیر و تشکر شد. همایش حدود ساعت ۱۷ به کار خود پایان داد ولی عصرانه ای داغ در محوطه چمن سالن سمینار با حضور دانشجویان و اساتید کتابداری برگزار شد و آًقایان زین العابدینی-منصوریان-محمدی-دانش و آل مختار با دانشجویان در زمینه فعالیت در رشته صحبت کردند و خانم پاکدامن نیز به معرفی ادکا و فعالیتهای آن پرداخت. پس از آن دانشجویان هریک صحبتهای خود را نیز بیان کردند و یک جمع سرشار از روحیه و انرژی مثبت تا ساعت هشت شب به بحث ادامه دادند و از صحبتهای یکدیگر استفاده کردند و جمع بندی نهایی براین شد که:بهتر است به جای اینکه تاکید بر اینکه ما برترین هستیم و ما بهترین هستیم یا ما بدترین هستیم به کار خود بپردازیم. این مشکلات بوده و هست. چیزی که اهمیت دارد علاقه و انگیزه ای است که برای کارکردن و تلاش کردن در این حیطه وجود دارد. پس به فکر خود باشیم و وظیفه ای که بر عهده داریم را به بهترین نحو صورت دهیم. نشست صمیمانه در ساعت هشت و سی دقیقه به کار خود پایان داد. در پایان نیز باید خسته نباشیدی به دست اندرکاران همایش گفت که علیرغم مشکلات فراوان بازهم سبب گردهم آمدن کتابداران و تعامل اندیشه های کتابدارانه شدند.

حاشیه ها:

-اساسا ماهیت میکروفن به گونه ای است که افراد را در خود حل می کند و این احساس را در فرد بر نمی انگیزد که شاید زمان محدود باشد!

-برای اولین بار در تاریخ برگزاری همایشهای کتابداری شاهد سوتهای ممتد از نوع پرندگان خوش آواز(بخوانید بلبل) از سوی حضار بودیم که در نوع خود بی نظیر بود!

-جایزه مقاله برتر و پوستر برتر ساعت بود که احتمالا باید عقربه بزرگ و قاب ساعت به مولف اول و عقربه کوچک و ثانیه شمار به مولف می رسید!

-سالن همایش در کورترین نقطه ممکن آنتن دهی بود و تلفنهای همراه از کار افتاده بودند! (البته شاید این مشکل به گوشیهای مدل پایینتر مربوط بوده!) و صندلیهای به گونه ای بود که انسانهای طولانی نمی توانستند راحت چرت بزنند!

-بزرگترین علامت سئوال این همایش حضور یک چهره جدید کتابدارانه بود. همه از یکدیگر میپرسیدند این آقا که توی جلسه هست کیه؟! چقدر جالب و بامزه است! به سهم خود همراهی و ورود این چهره جدید-آقای مغربی- را به همایشها و نشستهای کتابدارانه تبریگ میگوییم. به سپاس از آقای زین العابدینی به خاطر یادآوری این علامت سوال بزرگ!

.... بقیه حاشیه ها با سایر دوستان(بدون سوگیری)!

/ 0 نظر / 56 بازدید