کتابدارانه ها

همایش آبادان: بخش پرسش و پاسخ

درادامه یادداشت مربوط به همایش نقش کتابداری واطلاع رسانی درارتقاء سلامت، این بار پرسشهایی که در پنل همایش مطرح شد و اساتیدبه آنها پاسخ دادند مطرح می شوند. لازم به ذکر است سئوالات بدون تغییر و مطابق نوشته های سوال کنندگان منعکس می شوند و در آنها تغییر ایجاد نشده است.

 1. چگونه می توانیم برای کتابداران بی انگیزه ایجاد انگیزه کنیم؟ لطفاً راهکارهای کاربردی و عملی را متذکر شوید.
 2. درصورت امکان توضیحات مختصری درباره مارک و دلیل پیدایش آن بدهید.
 3. چرا کتاب اصطلاحنامه کتابداری(سرعنوانهای موضوعی پزشکی) چاپ جدید، تقسیم فرعی ندارد؟
 4. آیا فکر نمیکنید که کتابداری در ایران یا اصلاً جهان به بن بست رسیده است؟
 5. به نظر می رسد دیوار یا فاصله ای بین کتابدار و مراجعه کننده در کتابخانه ها وجود دارد که مانع حضور راحت می شود. آیا چنین است و اگر هست راه حل کدام است؟
 6. با توجه به بحث خصوصی سازی در بخشهای سازمانها و ادارات و زمزمه بحث خصوصی سازی کتابخانه ها در سازمانهای اداری ورد زبان بعضی از مدیران شده با این موضوع چگونه ما کتابداران می توانیم مقابله کنیم؟
 7. در کشور ما متاسفانه کتابداران زیادی وجود دارد که با وجود تحصیلات دانشگاهی خدمات مناسبی را ارائه نمی دهند آیا شما فکر نمی کنید که این مشکل ریشه در آموزش حاکم در دانشگاههای ما می باشدو یا روشی که اساتید برای آموزش به کار می برند و یا اگر به عقیده شمادانشجو خودش بایدبه دنبال آموزش باشد آیا اساتید نباید نقطه شروع و چگونگی حرکت در طول مسیر را به دانشجویان آموزش دهند.
 8. یک سوال برای من پیش آمده این است که شما افرادی مثل ما یعنی بچه های دوره کارشناسی را به این مجلس دعوت کرده اید پس چرا لحن صحبت خودتان را متناسب با تمامی مهمانانتان نبود؟ همه در سطح عالیه ارائه شدند که ما به سختی توانستیم مطالب رادرک کنیم. اگر کمتر از کلمات غیر فارسی ونیز کلمه هایی که فهم آنها نیازمند تحصیلات بالاست استفاده کنید یا حداقل فرصتی برای ما می گذاشتید که در مورد آنها بپرسیم بهتر می توانستیم از این جلسه اطلاعات کافی را کسب کنیم ولی اگر بخواهیم منصفانه تر بگوییم در کل جلسه سرشار از اطلاعات مفید بری کتابدران نوپا بود.
 9. باتوجه به اینکه کتابداری و رشته کتابداری در ایران مطلقا شناخته شده نیست باز چگونه می توان گفت که مردم ایران سطح مطالعه قابل قبولی دارند؟
 10. در یک کتابخانه کدام برای مراجع مفید تر است: کتاب یا کتابدار؟ آیا کتابدار خود را کاملا فدای کتاب (نه مراجع)نمی کند؟
 11. آیا مشکل مطالعه کم در ایران ناشی از سانسور شدید نیست؟
 12. منظور شما از کمک کتابداران به اشاعه فرهنگ چیست؟ منظورم فرهنگ مورد نظرشما.
 13. با فرض اینکه سانسور هم باشدکه مسلما در مورد مسائل سیاسی است چرا در زمینه های دیگر، انتشارات ما اصلا وضعیت خوبی ندارد؟
 14. علت کتاب خواندن داشتن سئوال است و لازمه آن داشتن تفکر مسئه گشاست. حال ما که بخواهیم بالفرض مشکل جامعه کتابخوان را حل کنیم لازمه آن این است که ما کتابداران خود اهل مطالعه باشیم به نظر شما بهتر نیست که ما ابتدا خود جامعه کتابداری را اصلاح کنیم سپس کمک به دیگران کنیم.
 15. آیا نسبت به جریان غیردولتی شدن کتابخانه ها در کشور،خوش بین هستید؟
 16. معاون دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور طی نامه ای به استانها اعلام کرده است به دلیل نبود بودجه این نهاد برای هفته کتاب امسال هیچگونه برنامه ای ندارد. اما بیانات آقای صفار هرندی در همایش مشهد قابل تامل و جالب است.
 17. برنامه های انجمن کتابداری خوزستان در آینده چیست؟
/ 0 نظر / 63 بازدید