حاليا مصلحت وقت درآن...

شنيده ها و به نقل ازمنابع غيررسمی ولی موثق ميگويند که تصحيح اوراق آزمون زبان دکترای کتابداری و اطلاع رسانی اهواز به پايان رسيده است. اين منابع ذکرميکنند که تقريبا تمامی داوطلبان نمره زبان را آورده اند به غيرازچهارنفر. اساتيد به شدت مشغول تصحيح اوراق تخصصی افراد باقی مانده هستند.ميگويند کهشايد تا خرداد نتيجه های نهايی اعلام شود. البته ازما اينها را نشنيده بگيريد.

 چهار كتاب ايرانى در فهرست  كتابخانه مونيخ

كتاب‏هاى رستم و سهراب برگرفته از شاهنامه حكيم فردوسى طوسى، با بازنويسى مرجان فولادوند و نقاشى قهوه‏خانه‏اى منصور وفايى، خانواده آقاى چرخشى با نويسندگى طاهره ايبد و تصويرگرى على نامور از انتشارات كانون به همراه »من نوكر بابام نيستم« نوشته احمد اكبرپور از انتشارات افق و »ترانه ‏هاى عاشقانه« نوشته مصطفى رحماندوست از انتشارات شباويز در شمار آثار برگزيده اين كتابخانه معتبر قرار گرفت.

گفتنى است اين كتابخانه با دارا بودن بيش از پانصد هزار كتاب در بخش ويژه كودك و نوجوان، هر ساله مجموعه‏اى را با عنوان white Ravens منتشر مى‏كند كه در آن تعدادى از كتاب‏هاى كشورهاى مختلف جهان توسط متخصصان ادبيات كودك برگزيده و معرفى مى‏شود. کتاب هفته

استقبال از نمايشگاه کتاب و ما نيزدرحسرت

هجدهمين نمايشگاه بين المللي کتاب با وجود بارش پراکنده باران و ترافيک سنگين بزرگراه ها و خيابان هاي اطراف محل نمايشگاه دايمي تهران با استقبال گسترده مردمي مواجه شد که از تهران و شهرهاي مختلف کشور به ديدار کتاب آمده بودند.استقبال از بخش خارجي نمايشگاه کتاب ، بويژه در بخش کتاب هاي لاتين اگر چه روز نخست را از دست علاقه مندان گرفت ، اما همين 2 روز ، سيل نمايندگان مراکز دانشگاهي ، پژوهشي و استادان دانشگاه را شاهد بود، به گونه اي که به گفته برخي از مسوولان ، کتاب هاي اين بخش در همان 2 روز نخست تمام شد. گزارش کامل را از اينجا بخوانيد. امسال نيزبرای سومين سال پياپی بايد به صورت مجازی ازکم وکيف نمايشگاه باخبرشويم...

TreePad

اين يک برنامه برای راه اندازی پايگاه اطلاعاتی ميباشد. البته يک پايگاه اطلاعاتی شخصی که شما ميتوانيد درآن يادداشتها- ايميلها-متنها- فراپيوندها وموارد مشابه را درآن جای دهيد. ميتوان درآن به ويرايش-ذخيره-بازيابی-تورق پرداخت و سريع به داده های مورد نظرخود دسترسی پيدا کرد. کاربا آن دشوارنيست. ميتوانيد تری پاد را از داونلود کنيد.

کپی رايت وحشتناک نيست

اعتقاد يك داستان‌نويس، وقتي كه ما در نظام كپي‌رايت قرار بگيريم، خودبه‌خود، راه براي شناخت ادبيات خودمان بيشتر مي‌شود.  كپي‌رايت آنقدر هم كه مي‌ترسيم ترسناك نيست.

 آنچه تعجب‌آور است، اينكه با اين سطح سواد و تعداد جوانها، چرا تيراژ‌ها در سطح همان دهه 30 و 40 باقي مانده است. البته نقش مسائل اقتصادي را نبايد از ياد ببريم كه اولين چيزي كه از سبد خريد خانواده حذف مي‌شود، كتاب است. نمايشگاه يكي از اتفاقات فرهنگي است كه به هر حال نمي‌شود از آن گذشت و شايد مردم فقط يك بار در سال كتاب بخرند و آن هم در نمايشگاه است. به نقل از ايسنا

انجمن بين المللی کتابداران شرقی

اين انجمن نسبت به انتشارچکيده ای ازپايان نامه های دکتری افرادی که درزمينه کتابداری و اطلاع رسانی درآسيا کارکرده اند پرداخته است. رساله دکتری دکترمرتضی کوکبی نيز درخبرنامه که درسال ۲۰۰۰ به چاپ رسيده است به چشم ميخورد. البته مشخص نيست که ملاک انتخاب پايان نامه ها چه بوده ولی گويا اين پايان نامه ها در يو.ام.آی به ثبت رسيده اند. به هرحال خواندن چکيده ها و ديدن عناوين رساله ها خالی ازلطف نيست.

روزاسناد ملی

روزگذشته به روايتی روزاسناد ملی بود. البته درآخرين لحظات شب گذشته متوجه شديم که چه روزبزرگی بوده و هيچکسی خبرنداشت. يکی ازشبکه های سراسری صدا که با دکترکيانی که يکی ازمسئولين کتابخانه ملی بود دراين باره صحبت کرد و ايشان درباره اهميت اسناد ملی و نيزآرشيوها به زبانی که به قول مجری برنامه- همه پسند بود صبحت کرد. خسته نباشيدی ميگوييم به تمامی سندداران ملی و آرشيومداران و نيز کسانی جامعه کتابداری را دراين زمينه آگاه نکردند. به هرحال اين نيز بگذرد.

کمبودها و امکانات نمايشگاه کتاب

دراين گزارش به طورمفصل درمورد مسائل مربوط به کتاب و نيز نمايشگاه کتاب خواهيد خواند. اين مطلب به نقل ازسايت بی بی سی است و شما ميتوانيد متن کامل آنرا دراين سايت ازنظربگذرانيد. نقل اين مطالب و نظايرآن به معنای تاييد يا تکذيب همه جانبه آن ازسوی کتابداران فردا نميباشد:

از حدود ده سال پيش ميزان کتاب های تازه منتشرشده در ايران سال به سال افزايش داشته است. سال ۱۳۸۲ بيش از ۳۶ هزار عنوان کتاب تازه انتشار يافت. اما طی همين سالها تيراژ کتاب پايين رفته است.

غير از کتابهای درسی که فروش بالايی دارند، کتاب های شعر، روان شناسی برای عموم، طالع بينی و تعبير خواب پرمشتری هستند. در زمينه نشر کتابهای علوم دقيقه فقر مطلق به چشم می خورد. کتابهای منتشره در اين حوزه عمدتا حل المسائل و تست است. مثلا کتاب هايی از نوع علم برای عموم که از گونه های پرطرفدار در دنياست، در ايران تقريبا منتشر نمی شود.

رسانه های گروهی به اندازه کافی به نقد و معرفی کتابهای تازه نمی پردازند. اين امر باعث می شود که بسياری از کتاب ها ناشناخته بمانند. معرفی کتاب اگر به شيوه ای درست صورت بگيرد می تواند در فروش کتاب مؤثر باشد.

از نمايشگاه کتاب تهران ناشران راضی هستند، زيرا فروش نقدی دارند و با تخفيفی کمتر از ميزانی که به توزيع کنندگان می دهند، می توانند کتاب بفروشند. خريداران کتاب هم به خاطر گرفتن تخفيف و هم به خاطر دسترسی داشتن به کل کتابهای تازه، از نمايشگاه استقبال می کنند.

سوالات آزمون دکترای تهران(۲)

 

سوالات مربوط به ذخيره و بازيابی اطلاعات

۱- در نظریه ربط از دول مدل استنباطی و رمزی سخن رفته است.ضمن بحث درباره هر یک ، نظر خود را درباره آنها بیان کنید؟<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

2- هوش مصنوعی و کاربرد آن را در بازیابی اطلاعات چگونه ارزیابی می کنید؟(استدلال کنید)

 

3- هر چند در نمایه سازی ارجاع از اصطلاح اعم به اصطلاحات اخص و بالعکس متداول است ، در فهرست های موضوعی کتابخانه ها ارجاع از سرعنوان اعم به سرعنوان های  اخص مرسوم است.برخی صاحب نظران مزایایی برای ارجاع از سرعنوان اخص به سرعنوان اعم قایلند و برای توجیه سودمندی آن دلایلی ارائه می کنند.در این زمینه بحث کنید؟

 

 4- ویژگی " چهریزه ای و ترکیبی" رده بندی دهدهی دیوئی با چه تمهیداتی حاصل شده است و این ویژگی چه امکاناتی را برای این رده بندی فراهم کرده است؟

 

 5- مزایای مدل های برداری و احتمالی نسبت به مدل پولی در بازیابی اطلاعات بیان کنید؟

 

/ 0 نظر / 92 بازدید