شیرهای نیویورک

به طور خیلی تصادفی، مجله ای با موضوع طنز به دستم رسید که سبک و سیاق نوشتن مطالبش مرا به یاد مجله چلچراغ انداخت که در روزگاری که جوانتر بودم هر هفته، مطالعه اش میکردم. یک روز جمعه فارغ از دغدغه کلاس درس و آماده کردن مقاله ها و غیره، مشغول تورق مجله بودم که صفحه ای از آن مجله که عنوان آیا می دانستید؟ داشت توجهم را به خود جلب کرد. فقط در حد یک خط، نوشته بود آیا می دانستید نام مجسمه شیرهای درب ورودی کتابخانه عمومی نیویورک، صبر و شکیبایی، یعنی Patience  وFortitude است؟ کنجکاو شدم. تا به حال چنین موضوعی را جایی نخوانده و از کسی نشنیده بودم. این دو شیر صبور سالهاست با غرور ویژه خود در گرما و سرما، زیر برف و باران و آفتاب مقابل درب ورودی کتابخانه  عمومی نیویورک نشسته اند. انگار چشمان مغرورشان میگوید ببینید ما نگهبانان کتابخانه هستیم و همین افتخار برایشان کافیست که محل استقرارشان یک کتابخانه عمومی بزرگ است.

توریستهای بسیاری با این مجسمه­ها عکس گرفته اند و این شیرهای نیویورکی سوژه نقاشی ها و حتی تصاویر کتابهای کودکان بوده اند. شهرت شیرهای نیویورکی تا به آنجا رسیده بود که در سال 1978 فیلمی تحت عنوان The Wiz که یک فیلم موزیکال است و بر اساس فیلم جادوگر شهر از تهیه شده، یکی از بازیگران اصلی فیلم، یکی از دو شیر مقابل کتابخانه عمومی نیویورک است. گفته شده که مجسمه شیرها به سفارش آگوستوس سنت گاودنس، یکی از مجسمه سازهای معروف آمریکا توسط ادوارد کلارک پوتر مجسمه ساز ساخته شدند. پوتر 8 هزار دلار برای ساختن مدل مجسمه ها دریافت کرد. این مجسمه ها از جنس سنگ مرمر هستند. شیرها در سال 2004 بازسازی و تمیز شدند.

طی سالیان گذشته، نام شیرهای کتابخانه عمومی نیویورک تغییر کرده است. در ابتدا به خاطر نام بنیانگذاران کتابخانه عمومی نیویورک، یعنی جان جاکوب آستور و جیمز لنوکس، آنها لئو آستور و لئو لنوکس نامیده می شدند. ولی بعدها با وجود اینکه هر دو شیر مذکر هستند، به نامهای لیدی آستور و لورد لنوکس شناخته شدند. تا اینکه در طول دهه 1930، شهردار فیورلا لاگاردیا برای اینکه احساس می کرد که کیفیت زندگی در نیویورک به خاطر مسائل و چالشهای اقتصادی رو به تنزل رفته است، نام این شیرها را صبر و شکیبایی گذاشت که سالهاست در پلکان کتابخانه، نگهبانی می دهند. محبوبیت این شیرها به قدری بود که به عنوان لوگوی کتابخانه شناخته شدند. ماجرای شیرها قابل تأمل بود که با شما قسمت کردم.البته جزئیات قضیه شیرها را میتوانید در ویکی پدیا دنبال کنید.

/ 0 نظر / 87 بازدید