برگزاری کارگاه وب سنجی(۲)

در ادامه جلسه آقای کوشا درباره وب سنجی و کاربرد آن در ارتباطات علمی سخنرانی کرد و از طريق اسلايدهای پاورپوينت به ارائه مباحث نظری در اين زمينه پرداخت. وی بيان داشت که وب سنجی به منظور تحليل محتوای صفحات وب-بررسی ساختار پيوندها-عملکرد موتورهای کاوش-رفتار اطلاع يابی کاربران(تورق-جستجو-مواجه شدن با رابطهای کاربری) و ... صورت می گيرد. آقای کوشا به بيان تعاريف عملياتی در حيطه وب سنجی پرداخت.

inlink: صفحه ای که به آن لينک داده شده است. outlink: صفحه ای که به ساير صفحات لينک داده است. Interlink:مجموعه سايتهايی که خصوصيات ويژه ای دارند و به هم لينک داده اند. همانند گروههای کتابداری ايران. Co-linked: دو سايتی که سايت ثالثی به آنها لينک داده است. معمولا سايتهای رقيب به هم لينک نمی دهند. non-outlinked: صفحه ای که اصلا نه لينک داده و نه لينک گرفته و منزوی است.

قبلا برای تحليل پيوندها يک برنامه خزنده طراحی صفحات وب توسط مايک تلوال طراحی شده بود که از طريق آن بتوان به تحليل پيوندها پرداخت. ولی امروزه اين کار تحليل توسط موتورهای کاوش صورت می گيرد. هرچند تنها ۱۸ درصد محيط وب تحت پوشش موتورهای کاوش است. قابل توجه است که موتورهای کاوش در تحليل پيوندها وب سايتهايی که به صورت java-php-asp-frames باشند را پوشش نميدهند. در تحليل پيوندها بايد ناپايداری محيط وب را نيز در نظر گرفت. آقای کوشا در ادامه درباره به کارگيری روشهای آماری در کارهای وب سنجی صحبت کرد و مساله مطالعات همبستگی ميان وب سايتها و پيوندها(اسپيرمن) و به کارگيری تحليل عامل  و تحليل خوشه ای را مطرح نمود.  ادامه دارد.

معرفی منابع آزمون کارشناسی ارشد

دانشگاه فردوسی مشهد منابع آزمون کارشناسی ارشد را معرفی کرده است. ليست نسبتا جامعی به نظر می رسد. اما کمی هم ابهام در آن به چشم می خورد. به هرحال بعض هيچی است! با سپاس از گروه کتابداران بلاگر.

نتايج آزمون دکترا

دانشگاه آزاد هم نتايج آزمون دکترای کتابداری اعلام کرد. اسامی کسانی که برای مصاحبه دعوت شده اند به شرح زير است. برای اين کتابداران آرزوی موفقيت داريم.

۱) خانم شیما مرادی ۲) آقای محسن حاج زین العابدینی


۳) خانم ضیائی ۴) خانم اخباری ۵) آقای رحمان معرفت


۶) خانم نظر بلند ۷) آقای علی اسفندیاری مقدم


۸) خانم شادان پور ۹) آقای مهدی محمدی 


افتتاح كتابخانه فرزين
به همت دو تن از دانشجويان رشته كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه شيراز كتابخانه اي با بيش از 300 جلد كتاب مخصوص دانش آموزان ابتدايي در مدرسه ابتدايي مجيد راهبي واقع در ميدان كوزه گري راه اندازي شد. اين دو دانشجو كه هزينه هاي مربوط را با كمك خيرين مدرسه ساز تاءمين كرده اند، نام اين كتابخانه را به نام استاد فقيد خود مرحوم خانم فرزانه فرزين كه سالها عمر خود را در زمينه ترويج فرهنگ كتابخواني در بين كودكان و نوجوانان صرف كرده بود، نامگذاري كردند.
در مراسم افتتاح اين كتابخانه كه باحضور جمعي از استادان دانشگاه ، تعدادي از خيرين مدرسه ساز و مسووولان نوسازي مدارس فارس و اداره آموزش و پرورش ناحيه 3 برگزار شد، چند تن از خيرين محترم اعلام كردند به نيت 5 تن آل عبا هر كدام به پنج مدرسه محروم كتابخانه اهدا نمايند. خبر جنوب با سپاس از آقای حميدی.
نکته بسيار مهم
کتابداران فردا هيچ گونه مسئوليتی در قبال کامنتهايی که گذاشته می شود ندارد.
همايش ايفلا و تصاوير آن
اگر نشد که به همايش بزرگ سالانه کتابداران برويد مهم نيست. از سايت ايفلا تصاوير مربوط به همايش را تماشا کنيد. انگار که رفته ايد آنجا!
/ 0 نظر / 82 بازدید