کتابدارانه ها

یک پایگاه جدید

پایگاه اطلاعاتی Scopus   برای استفاده دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه چمران اهواز تا آخر آبان ماه مقالات تمام متن می دهد. تا دیر نشده مقالات خودتان را داونلود کنید. درضمن این پایگاه حدود ۱۵هزار عنوان مجله الکترونیکی را در بر گرفته است.

اعتراض و حرفهای رئیس

کتابداران رسمي وزارت ارشاد شاغل در نهاد کتابخانه هاي عمومي در اعتراض به عدم دريافت حقوق شان که از ابتداي سال جاري تاکنون پرداخت نشده است، از ساعت 10 صبح امروز جلوي وزارت ارشاد تحصن کردند. نماينده متحصنان در اين باره گفت: « خواسته‌هاي ما شامل تامين اعتبار حقوق و مزاياي کتابداران رسمي شاغل در نهاد کتابخانه هاي عمومي -که از اول فروردين ماه 85 تاکنون پرداخت نشده است... برخی از مسائلی که کتابداران مطرح کرده اند به این شرح است:

1 ـ انحطاط و سقوط كتابخانه‌ها.
به منظور تاييد و صحت موضوع از جنابعالي يا نماينده مورد وثوق دعوت مي‌نمايد در تاريخ 9/8/85 از كتابخانه خليج فارس واقع در منطقه 18 بازديد به عمل آورند.
عدم توانمندي در جذب منابع مالي.
2 ـ جلوگيري از جوابيه نامه شماره 16199/1 مورخ 13/6/85 وزارت متبوع در خصوص چگونگي پرداخت حقوق و مزاياي كتابداران كه به سازمان مديريت ارسال شده است توسط مديران نهاد كتابخانه‌هاي عمومي.
3 ـ حقوق و مزاياي كتابداران رسمي شاغل در كتابخانه‌هاي عمومي كشور ذيل اعتبار رديف 114000 وزارت متبوع با 8/47 درصد رشد نسبت به سال 84 منظور گرديده و حاكي از عدم كمبود اعتبار مي‌باشد.

حالا جواب رئیس در نوع خود جالب است. باقی خبر را در میراث بخوانید...

ناگفته ای از یک مصاحبه

یکی از سئوالاتی که در یکی از مصاحبه آزمون دکترا در همان دانشگاه همان شهری که خیلی معروف است به گل و بلبل بودنش این بوده است که: علم وسیله ای است در جهت تکامل انسان و رسیدن به خدا. کتابداری به عنوان یک علم در این زمینه چه کاری را صورت داده؟ البته این سئوال را یک غیرکتابدار پرسیده بود!

گزارش سفر: بلغارستان ۲۰۰۶

دوشنبه هفته ای که در حال گذر از آن هستیم یک سخنرانی توسط آقای دکتر کوکبی در دانشگاه چمران برگزار شد. دکتر کوکبی در این سخرانی مقاله خود در همایش سالانه ال پاب( نشر الکترونیکی) که امسال در بلغارستان برگزار شده بود ارائه نمود. عنوان مقاله دکتر کوکبی((فناوری و فرهنگ: یگانگی و بیگانگی)) بود. وی در ابتدا به معرفی مقدماتی همایش ال پاب پرداخت و آنگاه درباره مقاله خود صحبت نمود. ایشان تعاریفی را از فرهنگ و فناوری از منابع مختلف ارائه نمود و بیان داشت که امروزه ما هنر-موسیقی و ادبیات را که اجزای اساسی فرهنگ هستند به ماشین سپرده ایم. سپس مقایسه ای بین حافظه انسان و حافظه ماشین(کامپیوتر و مشابه آن) صورت داد. انسان به دلیل اینکه غفلت می کند- جزئیات را به سختی حفظ می کند- حجم اطلاعات کمتری را میتواند حفظ کند- بازیابی سریع اطلاعات توسط انسان سه سختی امکان پذیر است بر حافظه های ماشینی تکیه کرده است تا به یاری او برسند. اما در عوض حافظه انسانی مزایایی دارد که عبارتنداز: حافظه انسان به خود انسان وابسته است و نه ابزارهای جانبی. حافظه انسان ملزومات ماشینی ندارد و جای خاصی هم نیاز ندارد. انسان از طریق شنیدن- دیدن- چشیدن و.. می تواند مسائل مختلف را به حافظه خود بسپارد. اطلاعات درون حافظه انسان از ذهنی به ذهن دیگر منتقل می شود که در اینجا مساله سوگیری-غفلت و امنیت اطلاعات درون حافظه انسان مطرح می شود. ذکتر کوکبی سپس به توضیحاتی درباره تاریخ شفاهی و آرشیو شفاهی پرداخت و افزود: در خیلی موارد می توان به افرادی مراجعه نمود که دارای حافظه های قوی و از برگزیده های جامعه باشند. باید به افرادی که دارای حافظه قوی هستند بها داد. آنها باید در رفاه کامل باشند. یک رخداد توسط افراد متعددی ثبت می شود. باید دید که آیا از نظر حقوقی میتوان به همه حرفهای یک نفر و حافظه او تکیه کرد؟

در این سخنرانی بحثی هم درباره شبکه حافظه ها در ذهن انسان مطرح شد که آًقای دکتر فرج پهلو و خانم دکتر شهنی(معاون پژوهشی دانشکده) به این بحث پیوستند. حافظه انسان به گونه ای هست که میتواند به صورت ناخودآگاه به رویدادهای قبلی و وابسته لینک می دهد مثل یک وب سایت. در واقع برای حافظه انسان تداعی معانی رخ می دهد. هرچه بشر از حافظه خود بیشتر استفاده کند حجم  و ظرفیت این حافظه بیشتر می شود. تکرار پذیری یک مطلب حافظه را تقویت می کند. انسان وقتی موضوعی برایش اهمیت پیدا می کند آن را به حافظه خود می سپارد... این سخنرانی در ساعت یازده به پایان رسید.

تولد یک پروانه

30m4k74.jpgما هم به سهم تولد استاد عزیز-آقای عمرانی- را تبریک میگوییم و برایشان آرزوی موفقیت داریم.

/ 0 نظر / 59 بازدید