کتابهای اسکاتلندی

يک وب سايت جهانی جديد که کار موازی با آمازون ميکند ايجادشده است. تنها فرقش اين است که فقط کتابهای نويسندگان اسکاتلندی يا کتابهايی که در اسکاتلند منتشر شده اند را معرفی ميکند. چيزي بالغ بر ۱۵۰۰۰ عنوان کتاب در اين سايت وجود دارد.

استخدام کتابدار

اداره کل راه و ترابری استان فارس نيازمند کتابدار است. داوطلبان مدارک خودرا که شامل سوابق کاری و کپی شناسنامه و درخواست کار است به اداره کل ترابری در بولوار مدرس(شيراز) ارائه دهند.
نياز شديد به همفكري كتابداران
بسمه تعالي
با سلام و خسته نباشيد
ادغام كتابخانه و آرشيو فني شركت برق منطقه اي غرب در حال انجام است . مشكل كمبود جا از معضلاتي است كه اكثر كتابداران با آن مواجه هستند . در حالي كه فضاي فيزيكي همان مقدار است ولي منابع در حال توسعه و گسترش مي باشند .اگر چه تمهيداتي مانند : وجين منابع و ... را نيز درنظر گرفته ايم اما با وجود اين عامل و همچنين نبودن تمامي منابع كتابخانه و آرشيو فني در يك جا باعث پيشنهاد ادغام كتابخانه و آرشيوفني گرديد و با موافقت مديرعامل محترم شركت نيز مواجه گرديد. در پي اين امر ديوارهاي اتاقهاي نزديك آرشيوفني تخريب گرديد . از تمامي اساتيد محترم و همكاران گرامي كه نظر يا پيشنهادي در خصوص نقشه كتابخانه و يا نحوه چيدمان منابع كتابخانه اي و ميزهاي كتابداران وجامجله اي و جا روزنامه اي دارند خواهشمند است در اين راه ما را همراهي فرمايند .
با سپاس و تشكر فراوان از تمامي همراهان
مريم فتاحي
كتابدار كتابخانه شركت برق منطقه اي غرب
تلفن شركت : 5-8232001-0831- دوستان عزيز. به دليل حجيم بودن تصوير مجبور شديم که آنرا قدری کوچک کنيم. از اين بابت عذرخواهی مارا بپذيريد.

نمایشگاه کتاب ام.ار.آی
معلوم نیست این نمایشگاه چه داشت که این همه برایش تبلیغ می کردند؟ خانم دوسی. کاکوشیرازی-چهار تا دیوان رنگ و رو رفته از مرحوم حافظ و خدابیامرز سعدی. راههای سلامتی و غیره... مجموعه کتابهای موجود در این نمیاشگاه بود. بهتر بود اسم نمایشگاه را می گذاشتند کتاب با بوی همبرگر و صدای مسئول اطلاعات بیمارستان که مرتبا فلان دکتر را پیج می کرد. البته از حق نگذريم استقبال خوبی شده بود. ولی همه فقط برای تماشا آمده بودند شايد هم وقت گذرانی تا نوبت همبرگرشان بشود. راستی خيلی از کتابهايی که پارسال در نمايشگاه بود امسال ديگر وجود خارجی نداشت. مثل .... به هر حال بارها گفته ايم که نمايشگاه کتاب آنهم بدين طرز مردم را با کتاب آشتی نميدهد. نمايشگاه شرط کافی نيست...
سه کتاب ايرانی برای کودکان جهان
3 کتاب با موضوع «کودکان معلول» که پيشتر در ايران منتشر شده و بنا دارند تا کودکان جدا افتاده از جامعه را به خود آنها و همسن و سالانشان معرفي کنند ، با طرح مشترک شوراي کتاب کودک و يونيسف به دست کودکان جهان خواهند رسيد... جام جم.
… اين مردمان شفاهي
از لابلاي خبرنامه انجمن كتابداران ايران(شماره دوم و سوم1384) مطلبي به قلم آقاي حيدري نژاد تحت عنوان يك پوزش، يك گلايه به چشم مي خورد كه با هم گوشه هايي از آن را مرور مي كنيم:
((…آدم حيران ميشود كه واقعاً بعضيها چطور مي انديشند و پشتشان به كدام منطق گرم است؟ ما مردماني هستيم كه حرف را خوب مي زنيم و خوب گوش ميكنيم اما نه حرفهايمان را مكتوب ميكنيم و نه حرفهاي مكتوب را ميخوانيم.)) يكي از فارغ التحصيلان كارشناسي كتابداري طي يك تماس تلفني با راقم اين مقاله گفته است:
((برخي اساتيد، همواره به دانشجويان ميگويند اگر مطلبي مكتوب داريد حتماً به خبرنامه انجمن ارسال نكنيد. چون برايتان امتياز خاصي ندارد. درعوض آنرا به نشريات تخصصي ارسال كنيد.))
آقاي حيدري نژاد آورده اند: ((اگرروزي اين امتيازات حذف شود آيا نبايد چيزي را مكتوب كرد؟ آنوقت بايد نوشته هايمان را دستمان بگيريم و دنبال مشتري بگرديم؟ در اين مملكت چند نشريه تخصصي درحوزه كتابداري وجود دارد؟ آيا اين دوسه نشريه جوابگوي همه توليدات فكري اين حوزه هست؟ جاي گلايه است كه برخي اساتيد محترم به جاي تشويق و ترغيب كتابداران جوان به مكتوب كردن نظرات، انتقادات، اعتراضات و توليدات فكري خود، آنها را منصرف نيز ميكنند. تا اين نگاه به توليد علم هست، جاي گلايه هم هست…))
هشتاد و چهاريها به بعد توجه کنند
فصلنامه کتاب وابسته به کتابخانه ملی ايران اخيرا اطلاعيه ای منتشر کرده مبنی بر اينکه قصد دارد بخشی از فصلنامه را به معرفی رساله های دانش آموختگان کتابداری از سال ۱۳۸۴ اختصاص دهد. مشخصات کامل رساله خود به همراه چکيده آنرا به نشانی زير بفرستيد تا رساله شما نيز معرفی شود:
پست سنتی: تهران، ميدان ونك، بزرگراه حقاني (غرب به شرق) ، پس از ايستگاه مترو ميرداماد، بلوار كتابخانه ملي، ساختمان جديد كتابخانه ملي، ساختمان جديد كتابخانه ملي، دفتر فصلنامه كتاب، صندوق پستي 3693-15875 ، كد پستي 1537614111
پست مدرن: faslname@nlai.ir

/ 0 نظر / 71 بازدید