سود خالص گوگل شش برابر شد

شرکت گوگل اعلام کرد به برکت افزايش آگهی تبليغاتی در موتور جستجوگرش درآمداين شرکت در سه ماهه نخست سال ۲۰۰۵ نسبت سال گذشته تقريبا شش برابر شده است. اين شرکت که در کاليفرنيا واقع شده، بيشتر بخاطر وب سايتش معروف است ولی خدمات ايميل، نقشه جاده ها و تصاوير ماهواره ای و فضای وبلاگ ارايه می دهد.گوگل فضای تبليغاتی خود را بر اساس يک سيستم حراج اينترنتی می فروشد. ميانگين هزينه هر کليک برای آگهی دهندگان در ماه مارس يک دلار و ۷۵ سنت بود که نسبت به فوريه نشانگر شش درصد رشد است. به نقل از بی بی سی.

آزمونی ديگر..

باران-تهران-بدون توقف...

پنجشنبه و جمعه گذشته يعنی ۸و۹ ارديبهشت ماه آزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران برگزارشد. بازهمان چهره های آشنا.. روزاول امتحان زبان تخصصی به همراه روش شناسی تحقيق و مديريت کتابخانه ها و مراکزاطلاع رسانی برگزارشد. زبان تخصصی آزمونی تشريحی داشت و شامل ترجمه دومتن به فارسی- دو درک مطلب-ترجمه متن به فارسی و نگارش يک مطلب ۱۰۰ کلمه ای درباره سه عنوان که يکی ازآنها بايد انتخاب ميشد. رابطه کتابخانه ها وتوسعه فرهنگی-تاثيرفناوری اطلاعات برعملکرد کتابخانه ها و نظايری ازاين دست بود. مديريت کتابخانه ها و روش تحقيق هم هريک شامل دوسوال بود و روزاول به پايان رسيد. عده ای ازداوطلبان پس ازآزمون زبان ترجيح دادند که ديگرادامه ندهند. چرا که حداقل نمره بايد ۱۵ ميشد و با اين وضع... به هرحال درروزدوم مفاهيم و نظريه های کتابداری-ذخيره و بازيابی-خدمات و اشاعه اطلاعات برگزارشد و آزمون درساعت ۱۵/۱۲ به پايان رسيد و جمع کتابداران يک بارديگرپراکنده شد تا .... آزمون بعدی.

برخلاف اهوازکه سوالات بسيارکلی بود سوالات تهران اختصاصی بودو مفاهيم خاصی را طلب می نمود. داوطلبانی که نشريه اطلاع شناسی را خوب مطالعه کرده بودند بهترميتوانستند به سوالات پاسخ دهند. به هرحال فعلا بحث کارشناسی درمورد سوالات را به شما واگذارميکنيم. امروزيافردا سوالات آزمون را ازطريق همين رسانه منعکس خواهيم نمود. منتظرباشيد.

نخستين پايان نامه ايرانی درمورد وبلاگها

خانم کرمی دروبلاگشان درمورد رساله خود توضيحاتی داده اند. توجه شما رابه آن جلب ميکنيم:

ازچندی پیش قرار بود درباره پایان نامه ای که کار کرده ام توضیحاتی بدهم٬ چون هنوز از پایان نامه ام دفاع نکرده ام نمی دانم چه چیزهایی برای خوانندگان می تواند مفید باشد بنابراین شمه ای کلی از کارم را بیان می کنم.من در پایان نامه خود با عنوان" بررسی رویکردهای ممکن به پدیده وبلاگ از نقطه نظر خدمات کتابداری و اطلاع رسانی"علاوه بر نمونه گیری و بررسی وبلاگ هایی که در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی نوشته می شدند ٬ در قسمت پیشینه های خارجی سعی کردم تمام مقالات مرتبط در این زمینه را هم معرفی کنم ضمنا  به بیان تاریخچه مختصری از وبلاگ نویسی و معرفی انواع و اجزاء وبلاگ ها پرداخته ام. برخی مباحثی که به آنها پرداخته ام عبارتند ازاين موارد که به تدريج به توضيح آنها پرداخته خواهدشد: وبلاگ چيست-نظری به وبلاگها-موبلاگ و ...

-نکته: چون عده ای ازدوستان گلايه ميکردند که به دليل تکانش شديد و وجود واژه های متحرک- کتابداران فردا ديربالا می آيد آن را حذف کرديم. ولی همچنان ميگوييم که بايد ازشعاربه شعورپناه ببريم.

صحبتهای وحشتناک يک منتقد

منتقد اينباريک چيزهای گفته که راستش کمی شرممان آمد آنرا روکنيم. ببخشيد که کمی سانسوردارد....به هرحال بايد ببينيم که توی رشته ما نيزآفت وجود دارد. نامه اورا ميخوانيم:

متاسفانه بار ديگر اخباري دريافت كرديم كه ...براي پر كردن جيب خود كارگاه به اصطلاح آموزشي را از طرف ... برگزار مي كند. اين بار ...را نيز به ميدان آورده است تا او هم به نان و نوايي برسد. ذكر نكته اي را در اين رابطه ضروري مي دانم. ... خود تاكنون كه 54 سال از حياتشان مي گذرد و به رغم تحصيل در يك كشور غربي نتوانسته اند يك مقاله معتبر بين المللي بنويسند، با اين حال ايا اين گستاخي نيست که مي خواهد كارگاه آموزشي نگارش مقاله علمي برگزار كند؟ ...هم دستكمي از ايشان ندارند. ايشان هم بگويند درزمينه مباني و فلسفه كتابداري چه توليد علمي داشته اند كه مي خواهند كارگاه اخلاق در كتابداري برگزار كنند. متاسفانه اينها گلوگاه هاي قدرت كتابداري را در اختيار گرفته اند و براي پر كردن جيب گشاد خود حاضر به هر كاري هستند. در اين ميان اينها شخص بي صلاحيت ديگري نيز مي باشد كه ... مي باشد. اين شخص كه حتي از دانشگاه معتبري مدرك ندارد و از دانشگاه ... كه  مدرك كيلو كيلو مي دهد مدرك گرفته است هم نيز به دنبال كسب آب و ناني همان راهي را مي رود كه آن دو نفر مي روند.

اين هم جواب آقای ع.س به منتقد:

با سلام به همگي و خصوصا آقاي مرادي يا ؟
از اينكه ديد چنين انتقادي داريد و خيلي نگران جامعه كتابداري ايران هستيد قابل تحسين و تقدير بوده اما لازم به ذكر است من خودم از ... چند مقاله در نشريه Library Review ديده ام و اگر هم شما آنرا به عنوان نجله معتبر قبول نداريد (البته نظر شما بسيار براي ارزشيابي مجلات بين المللي اهميت دارد) مجله  OCLC Systems and Services را كه حتما مورد قبول حضرت عالي هست. به هر حال با اينكه خودم فرد كاملا انتقادي هستم و از كوچكترين نكته ظريفي رويگردان نيستم ولي دو تفاوت عمده با شما دارم. اولا خود را پشت نام مستعار پنهان نمي كنم چون از حرف حق و حساب زدن نمي ترسم و ثانيا اول كمي فكر و تحقيق مي كنم بعد حرف مي زنم. شما كه  الحمد لله آدم باسواد و از اساتيد حرفه هستيد. به هر حال آرزوي موفقيت براي شما و تمام اساتيد كتابداري مي نمايم.
کتابخانه ديجيتال اروپايی

  شش مقام برجسته‌ي اروپايي مشتركا طرح راه‌اندازي كتابخانه‌ي ديجيتال اروپا با هدف فراهم كردن امكان دسترسي به آثار موجود در كتابخانه‌هاي اروپا از طريق شبكه را پيشنهاد كردند. اين درخواست براي مقامات رسمي اتحاديه‌ي اروپا از سوي “ژاك شيراك“ رئيس جمهور فرانسه، “گرهارد شرودر“ صدراعظم آلمان، “سيلويو برلوسكني“ نخست وزير ايتاليا، “خوزه لوييس رودريگز زاپاترو“ نخست‌وزير اسپانيا، “الكساندر كواشينوسكي“ رئيس جمهور لهستان و “فرنك گيوركساني“ نخست وزير مجارستان به امضا رسيد. اين سران اروپايي اظهار كردند كه تلاش‌هاي موجود در اين زمينه بايد هماهنگ شوند. تا‌كنون آثار بسياري از كتابخانه‌ها اسكن و ديجيتال شده‌اند اما نتايج آن‌ها بايد بر روي شبكه بروند. ايسنا

سوالات آزمون دکترای تهران(۱)

ضمن سپاس ازآقای خسروی توجه شما را به سوالات آزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی امسال جلب ميکنيم:

خدمات و اشاعه اطلاعات:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

1- جایگاه نیروی انسانی در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی به عنوان نهادهای خدمت – محور را چگونه ارزیابی می کنید؟(بحث کنید)

 

 2- کتابخانه هیبرید چه نوع کتابخانه ای است و مولفه های آن چه تأثیری بر خدمات و اشاعه اطلاعات دارد ؟(بحث کنید)

 

 3- انواع کنسرسیوم های اطلاعاتی و تاثیر هریک را در اشاعه اطلاعات بنویسید؟

مفاهیم و نظریه های کتابداری و اطلاع رسانی :

 

 1- علم کتابداری را علمی می دانند که به مطالعه راهکارهای ایجاد ارتباط مؤثر میان انسان و دانش مضبوط می پردازد.درباره مفاهیم کلیدی این تبین بحث کنید؟

 

 2- در تبیین جامعه اطلاعاتی به چند ی معیار شده است .ارتباط آنها ، حداقل سه معیار را نام برده و مورد بحث قرار دهید؟

 

3- حق مالکیت معنوی در محیط دیجیتالی چه مسائلی را در قیاس با محیط چاپی پدید آورده است و چگونه می توان به حل آنها پرداخت ؟

ادامه دارد...

 

/ 0 نظر / 62 بازدید