یک روز با رسانه های اجتماعی

خبر برگزاری همایش رسانه های اجتماعی را اولین بار در استاتوس گوگل تاک آقای عنبری دیدم. وقتی که فهمیدم دکتر یونس شکرخواه، رئیس همایش است، به نظرم رسید که باید همایش پدر و مادر داری باشد. به هرحال در این همایش شرکت کردیم. همایش در پژوهشگاه فرهنگ و معماری نبش خیابان انقلاب برگزار میشد. فضایی که دیروز در آن قرار گرفتم خیلی متفاوت بود و ایده های بسیاری برای کارهای تحقیقاتی به هرکسی که به حوزه رسانه های اجتماعی علاقه داشته باشد می داد.

همایش دقایقی بود که از شروع شدنش می گذشت. به صحبتهای دکتر شکرخواه رسیدم. یاد ده سال پیش افتادم که از طریق وبلاگشان، دات، با ایشان آشنا شدم و به صورت مجازی با هم در ارتباط بودیم. صحبتهایش در باره نظریه های موجود در حوزه رسانه های اجتماعی تامل برانگیز و جذاب بود.

کتابچه همایش را که ورق زدم دیدم تقریبا شش مقاله از کتابداران در آن منتشر شده است. مقالاتی از آقای دکتر کوکبی، خانم دکتر میرحسینی، خانم آخشیک، آقای تاج آبادی و حقیر نگارنده و خانم پاکدامن در آن درج شده بود.در این همایش، رونمایی کتاب رسانه های اجتماعی هم برگزار شد که آقای حسین بصیریان، برادر آقای رضا بصیریان که از دوستان ما در گروه کتابداری پزشکی دانشگاه بوشهر هستند نگارنده این کتاب بودند. آقای عنبری، از داوران اولیه همایش، را هم دیدیم و تا آخر همایش با یکدیگر، هم صحبت بودیم. شش مقاله ارائه شده، عمدتاً تحلیلی بودند و شبکه های اجتماعی فیس بوک و گوگل پلاس در برخی از آنها تحلیل شده بود. واقعاً برایم روش تحقیقی که استفاده میکردند و مباحثاتی که پس از ارائه مقاله مطرح می کردند جذاب بود و مثل دانشجویی که تازه وارد دانشگاه شده، با اشتیاق حرفهایشان را دنبال و ایده های جدید را یادداشت میکردم.

امیدوارم تصور نکنید منظور از این یادداشت این است که مرغ همسایه غاز است! ولی به هرحال، حضور در یک همایش غیرکتابداری، میتواند ایده هایی به مان بدهد که به لحاظ اجرایی و علمی، چطور میتوانیم خلاقیت را به کار بگیریم تا با کمترین هزینه، بهترین کار را انجام دهیم.

هرکسی به همایش دیروز آمده بود، حتماً دانسته ای را با خود به بیرون می برد و کسی ناله و فغان وا مخاطبا(!)، و بحران مخاطب، سر نمیداد. غرولندی هم درباره داوری مقالات، اعلام مقالات برتر و این داستانها به گوش نمیخورد. پس از همایش، فرصتی دست داد با آقای افتاده، دبیر اجرایی همایش صحبتی در خصوص برگزاری مشترک جشنواره وبلاگهای کتابداری و علوم ارتباطات داشته باشم که البته بسیار استقبال کردند.

راستی یک نکته: این همایش از زمان پیشنهاد برگزاری تا زمان اجرا، فقط 70 روز زمان برده بود و حامیان بسیاری نیز پشت سر همایش بودند.

/ 0 نظر / 59 بازدید