اولين همايش کتابداران آبادان(۲)

...زمانی که در غرب از تمدن و تولید علم خبری نبود در ایران دانشمندانی بودند که ایران را از نظر علمی و فرهنگی به اوج رساندند. اما گذشت زمان و تحولات و حوادث مختلف، باعث نزول تولیدات علمی ایران گردید و غرب از ما پیش افتاد. باید درک کرد که تولید علم یک شبه صورت نمی گیرد.ما باید به خواندن عادت کنیم. هرگاه کتاب از زندگی ما حذف شود ما به بی سوادی کاربردی در پیشه خود مبتلا خواهیم شد. وی نقش کتابداران را در ترویج علم و دانایی محوری مهم دانست و بیان داشت البته تنها کتابداران تنها متولی عادت دادن کودکان و نوجوانان به مطالعه نیستند. والدین و معلمان و مسئولان نیز در این زمینه مسئولند.  وی در بخش سخنان خود درباره امانت بین کتابخانه ای صحبت کرد و بیشتر و اهمیت آنرا با توجه به اینکه هیچ کتابخانه ای قادر نیست همه منابع کتابخانه ای را تهیه نماید و ضرورتی هم به انجام این کار نیست، بیان نمود. وی پیشینه تاریخی امانت بین کتابخانه ای را مربوط به همکاری کتابخانه اسکندریه و پرگامون در دوران باستان دانست و گفت در آن زمان امانت بین کتابخانه ای براساس روابط مدیران بود و امروز بر اساس نیازاطلاعاتی کاربران. وی دوطرح امین و غدیر را در زمینه امانت بین کتابخانه ای معرفی کرد و مزایای عضویت در این طرحها را بیان نمود. دکتر عصاره اظهار داشت که بهتراست برای گسترش مجموعه، استفاده بهتر از منابع و صرفه جویی در هزینه ها فهرست مشترکی از موجودی کتابخانه های آبادان تهیه شود. همچنین خوب است که کتابخانه ها به طور کلی منابع متنوعی را تهیه نمایند تا برای کاربران مختلف به خصوص کودکان و نوجوانان جذبه و کشش داشته باشند. پس از سخنان خانم دکتر عصاره، و استراحت و پذیرائی ده دقیقه ای، فیلم بازسازی کتابخانه مرکزی کشاورزی در کرج و نیز فیلم تخریب یک کتابخانه و منابع آن و بازسازی مجدد آن نمایش داده شد. در فیلم نخست، مراحل بازسازی ساختمانی، وجین کتابها، بسته بندی آنها، انتقال آنها با کامیون به محل مورد نظر، ورود اطلاعات و قفسه گذاری و استفاده نهایی از کتابخانه نشان داده شد و مشخص گردید چه مشقاتی در این مراحل تحمل شده است. در فیلم دوم که بسیار برای هر کتابدار و کتابدوستی دردآور بود صحنه ای دلخراش ازبین رفتن کتابخانه ای براثر سیل نشان داده شد. بازهم با مشقات فراوان، کتابهای گل آلود، تمیز شدند، منابع جدید آورده شدند و کتابخانه به حالت اول درآمد و مجددا روح تازه ای در آن دمیده شد. پس از نمایش این فیلم، بازدیدی از نمایشگاه هنرهای تجسمی اداره ارشاد آبادان به عمل آمد...ادامه دارد.

نشست دوستانه: هم فال و هم تماشا

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

روز يک شنبه گذشته در محل کتابخانه مرکزی اهواز نشست دوستانه ای بين اساتيد و دانشجويان مقاطع تحصيلات تکميلی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز برگزار شد. در اين نشست قرار بود که دانشجويانی که درس سمينار تحقيق داشتند در حضور اساتيد و ساير دانشجويان پروپوزال خودرا مطرح کنند که به دليل طولانی شدن مباحث فقط آقای عبدالمجيد موفق به انجام اين کار شد. بحثهای مختلفی درباره موضوع ايشان از سوی دانشجويان و اساتيد مطرح گرديد.  ايشان برروی موضوع همکاری ميان پژوهشگران ايرانی در زمينه کتابداری و اطلاع رسانی کار ميکنند. به زودی عنوان کامل و سئوالات پژوهش ايشان منعکس ميشود. از اين پس نيز سمينارهای دانشجويان در محل کتابخانه مرکزی و با حضور کليه اساتيد و دانشجويان تحصيلات تکميلی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز برگزار ميشود. ديدگاههای بکری در اين نشست ها مطرح ميشود. يقينا بازدهی فراوانی نيز خواهد داشت. 

 

همايشی با کلی شرط وشروط!

دانشگاه کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی  اصفهان اولين فراخوان همايش خودرا درزمينه کتابداری و اطلاع رسانی برگزار ميکنند و دراولين گام کليه موضوعهای کتابداری و اطلاع رسانی را در قالب چند دسته موضوع کلی مطرح کرده اند. موضوعاتی چون: وب سنجی-مديريت اطلاعات-آموزش کتابداری-نقش کتابخانه های پزشکی-نقش کتابداران پزشکی در تحقيقات پزشکی و ... از جمله اين موضوعاتند. هزينه ثبت نام برای دانشجويان کارشناسی ۱۵۰۰ و دانشجويان مقاطع بالاتر۲۰۰۰ تومان است. در ضمن ليست بلندبالايی از هتلهای موجود در اصفهان به همراه قيمت کرايه اتاق درآنها در هرشب آورده شده است که در نوع خود جالب است. درهرحال اگر مايليد که در اين همايش شرکت کنيد اولين همايش سراسري دانشجويي كتابداري و اطلاع رساني پزشكي  را کليک کنيد. در اولين گام اين دانشجويان بايد به آنها تبريک هم گفت. برايشان آرزوی موفقيت داريم.

کارت عضويت اعضا

سیاهه ای که مشاهده می کنید نام اعضای انجمن کتابداران ایران است که کارت عضویت آنها صادر شده است. به زودی نام سایر افراد نیز منعکس میشود.

این عزیزان به شیوه­های زیر می­توانند کارتهای خود را دریافت کنند:

·            در یکی از همایش­های انجمن کارت خود را تحویل بگیرند.

·            با مسئول دفتر انجمن، سرکار خانم امینی تماس بگیرند و برای دریافت کارت خود به دفتر انجمن مراجعه کنند.

a.         تلفن دفتر انجمن (خانم امینی): 09122183628 یا 28-88644000 داخلی 3184

b.         آدرس دفتر انجمن: تهران – بزرگراه حقانی – بعد از ایستگاه میرداماد – روبروی بانک مرکزی – کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران – انجمن کتابداری و اطلاع­رسانی ایران

 

ش.ع

نوع عضويت

نام پدر

نام خانوادگي

نام

رديف

929

وابسته

عليرضا

آقا كوچكي

سميه

1

63

وابسته

رحمت الله

آهنگر

عادله

2

660

پيوسته

سيد مجتبي

آقا ميري

زهره

3

991

وابسته

حسين

آفتابي آرانه

فاطمه

4

399

وابسته

مهدي

آقاجاني ريزي

/ 0 نظر / 62 بازدید