نامه سرگشاده:به لطف آتش جنون...

متن زيرنامه خانم مکتبی ازاعضای گروه خبری به انجمن کتابداران ايران است. اين نامه را به طورخيلی مختصر و برای اطلاع رسانی شفاف منعکس ميکنيم. درپايان هم جوابيه آنرا به آگاهی شما خواهيم رسانيد:
هيات مديره محترم انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ايران

سلام

شايد بسياری از کتابداران نام کتابخانه مرکزی مرکز آموزش مديريت دولتی (سابق) را شنيده باشند و حتی برخی از آنان به عنوان مراجعه کننده يا کارآموز روزگاری را در اين کتابخانه سپری کرده باشند. کتابخانه ای که با مجموعه ای بالغ بر 50000 (پنجاه هزار) نسخه منبع و حدود سی کتابخانه اقماری در سراسر ايران می رفت که به عنوان کتابخانه منطقه ای مديريت در خاورميانه مطرح شود. روزی که به عنوان سرپرست بخش مجموعه سازی و سازماندهی لاتين وارد اين کتابخانه شدم، احساس می کردم که با وجود مديريت کتابدار بادرايتی همچون خانم زندی روان در اين کتابخانه به تولدی دوباره در زندگی حرفه ای خود رسيده ام و بعدها که خانم زندی روان برای ادامه تحصيل کتابخانه را ترک کرد و سرپرستی آن را به من سپرد حس می کردم بار مسئوليت اداره چنين کتابخانه با عظمتی برای شانه های بی تجربه من خيلی سنگين است.
در شهريور ماه امسال برای سومين بار پس از ادغام، مديريت موسسه تغيير کرد و اين تيم در يکی از نخستين اقدامات خود کتابخانه ها را هدف قرار داده و به اين ترتيب کاری ترين ضربه بر پيکر کتابخانه مرکزی که اينک کتابخانه ساختمان استاد نجات اللهی ناميده می شود، وارد شد. طرح آقايان اين بود که به تبع تغييراتی که در محل برگزاری کلاس های آموزشی موسسه ايجاد شده (موسسه هر سال از طريق سازمان سنجش اقدام به جذب تعداد بسيار محدودی دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می کند) و از آنجا که اينک کلاس ها در ساختمان نياوران برگزار می شود، ديگر توجيه اداری و اقتصادی برای وجود کتابخانه ساختمان استاد نجات اللهی وجود ندارد و اين کتابخانه بايد به ساختمان نياوران منتقل شده و با کتابخانه مستقر در آن ساختمان ادغام شود.
در ابتدای امر سعی کردم از طريق نامه نگاری و ملاقات حضوری با مشاور عالی موسسه در امور پژوهش که در حقيقت حکم معاونت پژوهشی موسسه را داشته و پيشنهاد اين جابه جايی از طرف ايشان مطرح شده بود، آقايان را از اين تصميم اشتباه منصرف کنم اما متاسفانه کارگر نيفتاد. ظاهرا مصوبات هيات رئيسه نعوذ بالله در حکم وحی منزل بوده و بلا تغيير است!
کليه طراحان و مجريان اين پروژه افتخارآميز فقط يک بار اين کتابخانه را از نزديک ديده اند، با اين حال به خود اجازه دادند که به همين راحتی در خصوص تخصيص فضا و جا به جايی اين کتابخانه تصميم بگيرند و وقتی که با اعتراض هاي مکرر من مواجه شدند تلويحا به من فهماندند که در سياست گزاری های اخير موسسه جايی برای چنين کتابخانه بزرگی در نظر گرفته نشده و اساسا نياز به چنين کتابخانه ای نداريم به ويژه که فضای فعلی کتابخانه که در زيرزمين واقع شده است برای استقرار واحد هايی مانند انبار و آشپزخانه مورد نياز است!
کتابخانه ای که حدود 37 سال قدمت دارد؛
کتابخانه ای که به جرات می گويم يکی از منحصر به فرد ترين مجموعه مديريت و علوم وابسته را دارد؛
کتابخانه ای که نرخ رشد ساليانه عناوين آن به بيش از 12% می رسد يعنی سالانه حدود 3000 عنوان منبع جديد به مجموعه آن اضافه شده است؛
کتابخانه ای که بيش از 8500 عضو دارد که نيمی از آنها طبق آمار فعال هستند؛
کتابخانه ای که باغ سيستم قفسه باز اداره شده و تنها برای حفاظت از منابع آن يک Gate سيستم امنيتی به مبلغ 25000 دلار خريداری شده است؛
کتابخانه ای که حدود 150 عنوان نشريه جاری فارسی و انگليسی دارد؛
کتابخانه ای که از سيستم جامع تحت وب سيمرغ استفاده می کند؛
کتابخانه ای که نه دستگاه رايانه برای جستجوهای پيوسته در پايگاه های اطلاعاتی مانندEmerald, , Ebsco, Gale, etc. ، نمايه و فهرست رايانه ای کتابخانه و اينترنت در اختيار مراجعه کنندگان قرار داده است؛
کتابخانه ای که بيش از 53000 مراجعه و 62000 گردش منبع در سال داشته است؛
کتابخانه ای که هشت کارشناس کتابداری تمام وقت دارد؛
اينک آخرين روزهای حيات خود را سپری می کند چرا که انتقال چنين مجموعه ای به يک فضای 65 متری در دامنه کوه جمال آباد نياوران چيزی جز مرگ اين کتابخانه را رقم نخواهد زد.
تنها دستاويزی که برايم بازمانده اين است که بتوانم با راضی کردن اعضای محترم هيات رئيسه بخش عمده منابع اين کتابخانه را از طريق اهدای آن به مجموعه های تخصصی از خطر نابودی نجات دهم هرچند که با توجه به فرآيند پيچيده و نفس گيرخروج اموال دولتی از سازمان، حتی به تحقق اين واپسين آرزويم نيز چندان اميدوار نيستم.
من اينک آزردگی روح اين کتابخانه را حس می کنم.
با احترام
ليلا (رويا) مکتبی فرد
.... اما اکنون میتوانید جوابیه را هم ازنظر بگذرانید:
اعضاي محترم گروه به ويژه سركار خانم مكتبي

1.با خواندن نامه سركار خانم مكتبي،چيزي جز اظهار تاسف برايم نمانده است.
مطمئنم كه تيم كتابداري اين كتابخانه نهايت تلاش خود را براي برپايي و به روز رساني كتابخانه كرده اند.ياد مي كنم از :

صف طويل كاربران كتابخانه براي به امانت گرفتن كتاب و منابع.

جنب و جوش كاركنان را در هنگام نمايشگاه كتاب براي خريد بيشترين ها و انتخاب بهترينها.

عجله همكاران را هنگام آماده سازي منابع ،وقتي مراجعه كنندگان شخصا به بخش فني مي آمدند تا كتاب درخواستي خود را ببرند در حاليكه از خريد كتاب فوق كمتر از چند ساعت نگذشته بود!
گزينش مناسب ترين برنامه مديريت كتابخانه ،تلاش براي ورود اطلاعات در زمان اندك با نهايت دقت مبادا مراجعه كننده دست خالي برگردد.

اضافه كاري همكاران بدون اينكه پاداشي به آنان تعلق بگيرد در زماني كه اصلا موظف نبودند،در ساعات غير اداري شان خدماتي ارائه كنند.

به امانت دادن كتابها ،درست بعد از خريداري شدن،هنگامي كه در كارتن بودند كه نشانگر اهميت و توجه به حقوق مراجعه كنندگان است.

جالبترين مورد اين بود كه اين مركز براي كافي نت خود،كتابداري را گمارده بود تا پاسخگوي پرسش مراجعه كنندگان باشد و آنان را در جستجوهايشان ياري دهد.چند كتابخانه مي شناسيد كه با كمترين پرسنل و بودجه ،اينگونه خدمات بدهد؟

و ...

از سوي ديگر،با فرض اينكه تمام تلاش هاي دوستان و همكاران را ناديده بگيريم، جا به جايي كتابخانه به مكاني دورتر ،جز ايجاد سدي در برابر مراجعه
كنندگان نخواهد بود و اين مغاير با اصلي ترين رسالت كتابخانه ،اطلاع رساني و خدمات رساني، است.

2."شايد دانايان حق بيشتري داشته باشند اما قوي ترها هرگز،... "
(Joseph Joabert)

خانم مكتبي،شايد با ارائه مقاله اي پر از اعداد و ارقام كه نشانگر ضررهاي مالي حاصل از كاهش درآمد كتابخانه و موارد مربوطه بعد از انتقال است،مسئولان اندكي تغيير رويه دهند.البته كساني كه چنين مي انديشند مطمئنا گذرشان به كتابخانه نيفتاده است!

3-ميتوانيد مانند اعتراضهاي الكترونيكي در اينترنت، پتيشن تهيه كنيد يا بهتر نيست در انتهاي اعتراض خود،از مراجعه كنندگان بخواهيد آن را امضا كنند؟

نمي توان جلوي وزيدن باد را گرفت اما مي توان آسياب بادي ساخت!
با احترام
شيما مرادي
سایت جدید برای کتابداران
انتشارات چاپار خدمات تازه ای را برای کتابداران فراهم کرده است. مقالات تمام متن.معرفی کتب جدید کتابداری-اخبارکتابداری و ... ازجمله امکانات این سایت تخصصی است. به نظرجالب میرسد.
کتاب جدید
کتاب فرهنگ اختصارات علوم کتابداری و اطلاع رسانی ترجمه آقایان نشاطی ولطفی وخانم بیاتی توسط نشرچاپار به بازارآمد.

انتقاد جي. كي رولينگ
به نقل از بي.بي.سي، ماهنامه‌ي “مراقبت‌هاي پيشگيرانه” با 100 هزار تيراژ به سربازان نحوه‌ي مراقبت از كودكانشان را مي‌آموزد.
در اين كاريكاتور يك جادوگر پسر به نام “تاپر” و يك استاد مدرسه‌ي موگمارت به نام “رامبلدور” طراحي شده‌اند. سخنگوي رولينگ، نويسنده‌ي كتاب هري پاتر، در اين باره گفت: رولينگ همواره جديت بسياري در حفاظت از قانون كپي رايتش داشته است. وي افزود: هنوز نمي‌دانيم اين موضوع نگراني‌هاي زيادي براي ما توليد خواهد كرد يانه.
از ديگر موضوعات مشابه اين كاريكاتور اسامي “اسنپي” و “مكا دوناگال” است. متن کامل.
-يك مقاله جالب و كوتاه درباره كاربرد وبلاگها دركتابخانه ها.اين مقاله پس ازمعرفي كوتاه وبلاگها و نيز وبلاگ نويسي، درباره وبلاگهاي كتابخانه اي بحث كرده است و نمونه اي ازاين وبلاگهارا هم ذكركرده است. براي دسترسي به اين مقاله كوتاه ميتوانيد ازطريق مجله Ariadneشماره 40 آن، اقدام نمائيد.
pdf2word1.jpg
تبدیل فایل پی دی اف به ورد
حتما با نحوه تبدیل فایل ورد به پی دی اف آشنا هستید.فقط کافی است که نرم افزارپی دی اف ریدر اند رایتر را نصب کنید و باقی قضایا. اما آقای مرادمند سایت جدیدی را معرفی کرده که ازطریق آن میتوان نسبت به تبدیل فایل پی دی اف به ورد هم اقدام کرد.

/ 0 نظر / 73 بازدید