قفسه های خالی ازکتاب


ebook.jpg

«در اطراف منزل ما، هيچ کتابخانه عمومي وجود ندارد که بتوانيم از کتابهايش استفاده کنيم»، «رفت وآمد به کتابخانه هاي عمومي در اين ترافيک و آلودگي هوا، به قدري سخت است که آدم را از کتاب خواندن منصرف مي کند.»
از قديم گفته اند، هر مشکلي چاره اي دارد. مشکل افراد کتابخوان هم براحتي قابل حل است. کافي است با يک کارت اينترنت به شبکه متصل شويد و به سايتهاي کتابهاي الکترونيکي سري بزنيد. بله ، کتابهاي الکترونيکي! ادامه در جام جم

book2.jpg
جشن نودوپنجمين سالگرد تولد كتابخانه ملي چين
كتابخانه ملي چين روز پنجشنبه 9 سپتامبر جشن نودوپنجمين سالگرد تولدش را جشن گرفت.
در اين مراسم بسياري از چهره هاي فرهنگي چين شركت داشتند.
به گزارش راديو فرانس كولتور ، كتابخانه ملي چين در سال 1909 ميلادي احداث و در روز 9 سپتامبر همان سال افتتاح شد. این کتابخانه پنجمین کتابخانه جهان ازنظرتعدادمنابع است.ادامه-نهمين نمايشگاه بين المللي كتاب الجزيره روز چهارشنبه 8 سپتامبر با شركت 587 انتشارات از 21 كشور جهان در شهر الجزيره افتتاح شد.جام جم


 -یادگیری مبتنی برجامعه(۴)


آخرین مدل یادگیری، به صورت یادگیری مبتنی برجامعه میباشد. همانطورکه درعالم واقعی با جوامع سروکارداریم، کاربران اینترنت؛ اقدام به ایجاد جوامعی نموده اند که دارای زبان، عدات و فرهنگ خود هستند. Wallcace,1999)) . برای این مساله و ایجاد یک جامعه شبکه ای و وارد کردن فعالیتهای آموزشی درآن، لازم است که به این حالت ازآموزش، یادگیری مبتنی برچامعه اطلاق شود.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


همانطورکه اینترنت و سایر شبکه های ارتباطی وارد زندگی روزمره ما میشوند، لازم است کاربران این شبکه ها را درسنین پائین طوری تربیت نمائیم که خودرا شهروند شبکه ای احساس کنند. برای تامین این مساله باید یک جامعه شبکه ای ایجاد کنیم و سپس فعالیتهای یادگیری را برای آنان به گونه ای نهادینه کنیم که تحت یادگیری مبتنی برجامعه باشد. یک شهروند شبکه ای میتواند یک معلم، یک دانش آموز، والدین یا هرکس دیگری باشد  که ازطریق شبکه های جامعه مدار به یادگیری میپردازد.


پايان


-برنامه تلويزيوني ”همايش فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات ICT“ در شبكه چهار سيما ساخته مي‌شود.
به گزارش خبرنگار هنري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين برنامه در 5 قسمت 30 دقيقه‌اي به ويژگي‌هاي جامعه دانايي محور و نقش زن ايراني در آن مي‌پردازد.
كار از راه دور و كاربران ايراني اينترنت، آموزش و يادگيري در عصر اطلاعات و نقش زنان در آن از ديگر موضوعاتي است كه در اين همايش مطرح خواهد شد.


نامه وارده
متنی را که ملاحظه خواهيد کرد نوشته آقای ح.الف.ر ميباشد که به گروه خبری ارسال داشته اند و درباره نمايه سازی ميباشد:

نمایه سازی به عنوان مهمترین فعالیت ذهنی و تخصصی در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی است و اهمیت زیادی دارد. مهمترین ابزار مورد استفاده در نمایه سازی اصطلاحنامه ها می باشند که آنها به عنوان ابزار کنترل واژگان مورد استفاده نمایه سازان هستند. در کشو ر ما در طراحی و تدوین اصطلاحنامه ها کوتاهی شده است. بزرگترین کتابخانه های ایران در کار نمایه سازی دچار مشکل هستند. کشورهای دیگر حتی فراتر از اصطلاحنامه ها پا نهاده و اصطلاحنامه هایی بر اساس ساختار ذهنی انسان تدوین نمو ده اند. اگر مرکز مدارک علمی ایران این چند اصطلاحنامه را تدوین نکرده بود معلوم نیست نمایه سازی چگونه انجام می گرفت. کمبود اصطلاحنامه ها در زبان فارسی به دلیل وجود مترادفات و متشابهت زیاد بیشتر محسوس است. حال چند سوال: متولی طراحی و تدوین اصطلاحن! امه ها کیست؟ 2. علت اینکه در هر حوزه ای این همه واژه نامه طراحی می شود ولی از اصطلاحنامه خبری نیست چیست؟3. اینکه می گوییم رشته ما ناشناخته است و هر روز هم گله مند هستیم آیا نمی توان از طریق همکاری با اساتید حوزه های مختلف در تدوین اصطلاحنامه ها اقدام نموده وبدین ترتیب آنها را نسبت به اهمیت این اصطلاحنامه ها آگاه نمود. 4.یکی از وظایف کتابخانه ملی درهر کشور هما نگی فعالیت های کتا بداری است . حال آیا در حوزه اصطلاحنامه ها اقدام اساسی کرده است. در آخر لازم می دانم این جمله زیبای خانم قزل ایاغ استاد محترم کتابداری را بیان کنم که می فرمایند کتابداری سه وجه دارد: اول :وجه نظری دوم: وجه عملی و سوم: وجه اجتماعی. بیایید سه وجه کتابداری را دریابیم.

 بريتانيا پارك‌هاي ICT خود را گسترش مي‌دهد

با انجام پروژه‌هاي يكپارچه‌ و گسترده، بريتانيا پارك‌هاي ICT خود را در شهرهاي مختلف گسترش مي‌دهد.
به گزارش سرويس جامعه‌ي اطلاعاتي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌ مقامات ارتباطي بريتانيا اعلام كرده‌اند كه در سال‌هاي آينده رشد ICT در شهرهاي مختلف بريتانيا را به حداكثر خواهند رساند.
بنابراين گزارش انتظار مي‌رود تا دو سال آينده 20 پارك فناوري ارتباطي و اطلاعاتي به مجموع پارك‌هاي ICT انگلستان اضافه شود.ادامه در ايسنا


/ 0 نظر / 83 بازدید