کتابدارانه ها

نکته ها رفت و شکایت کس نکرد

نامه خانم منشاوی را که خوانده اید؟ نه؟ خب اول نامه ایشان را بخوانید:

سلام بر همه
کتابخانه منطقه ای شیراز پیشنهاد داده که همه بودجه خرید کتابها و مجلات الکترونیک تمام دانشگاه های کشور در اختییارش قرار داده شود تا آنها اقدام به خرید کنند. این کتابخانه و مدیرانش مثل اینکه  راستی راستی باورشان شده که دارند کار می کنند . بابا هر کوری هم که مختصر سوادی داشته باشد می داند که قضیه چیست؟لطفا از همه گروه اظهار نظر کنند که کدامشان تا الان توانشته اند کوچکترین استفاده ای از این سایت محیرالعقول که به ادعای اینها به دنیا سرویس می دهد استفاده معقول ببرند.عده ای از استادان را نیز با مشترک کردن در طرحهای نان دار چنان نمک گیر کرده اند که نفسشان در نمی آید.استادی از مشهد بعلت شرکت در جلسات یکروزه در تهران که ریاست آن کتابخانه برای وی فراهم کرده به اندازه یک استاد تمام دستمزد می گیرد  طبیعی است نفسش در نیاید بلکه تند تند مقالات مشترک را هم خارج ازنوبت منتشر کند. طی چهارسال گذشته بالای چند ملیارد طرح در آن کتابخانه اجرا شده که اگر ریاست  نابغه آن کتابخانه و سایر عوامل سهم خود را از این طرحها اعلام کنند خیلی چیزها مکشوف خواهد شد. توصیه می شود که پایتان را از کفش سایر دانشگاهها در آورید و اوضاع اطلاع رسانی آنها راهم بهم نریزید . اگر چنین نکنید ارقام دقیق طرحها و اقدامات درخشانتان  و سهمهای هریک  خیلی دقیق اعلام خواهد شد.
حالا نامه دوم ایشان را بخوانید:

استاد محترم آقای فتاحی
 
سلام عرض می شود:
طی نامه ای که در زیر می آید گفته شد که کتابخانه منطقه ای قصد دارد همه خریدها را بعهده بگیرد . آن نامه لابد به دلائل فنی یا غیر فنی! برای عده ای ارسال نشده بود . بسیاری آن را در پیام آقای افشار که{ البته هنوز ایشان را ندیده ام} دیدند. ایشان هم سوال کرده بود که آیا این امر واقعیت دارد یا نه . بعد شما بجای پاسخ  نصیحت کرده اید که مثبت ببینیم و ارجاع داده اید که به سایت موفق ایشان مراجعه شود . با آنکه قبلا هم این سایت را کاملا دیده بودم بنا به توصیه شما ظرف این مدت تعطیلات سعی کردم که به آن وارد شوم اما مثل اینکه مانند سایر نهادهای کشور این سایت بین المللی و منطقه ای! هم در این جهار روز تعطیل بودند  معنای ریل تایم را در اطلاع رسانی منطقه ای فهمیدیم.
استاد محترم  سوال واضحی پرسیده شده آیا آنها این درخواست را کرده اند یا نه ؟ این نصیحت نمی خواهد. سوال شده طی چهار سال گذشته چند طرح ملی و منطقه ای به چه مبلغ اجرا کرده و کدام استادان بنام در این طرحهای مهم چه سهمی داشته اند و پای آنها را امضا کرده اند. اعلام کنید که برای هزاران رکوردی که اینها از بانکهای اطلاعاتی دیگران  کپی پیست کردند چند صد ملیون گرفتند. آقای فتاحی شما و اداره کنندگان انجمن کتابداری کشور مسئول هستید که مقابل این کجی ها بایستید و آنها را بدون دوستی و دشمنی افشا کنید . گرچه انجمن هم نشان داده که عرضه این حرکات را ندارد و ملاحظه کاری مسئولان آن انجمن را به حالت خنثی کشیده است. شما انتظار دارید که با مخارج جند ملیاردی این کتابخانه تمام دیجیتال که به اقصا نقاط دنیا  قرار است سرویس  دهد هیچ چیز برای نمایش نداشته باشد . آقای فتاحی بحث هزینه سودمندی است. شما را به شرافتتان قسم می دهم که اعلام کنید در این مورد جه فکر می کنید . هیج گاه در استدلالهایتان به  نتایج این شبه پژوهشها تکیه نکنید که اگر این ملاک باشد باید اعلام کنید فلان  گروه کتابداری فلان شهر کوجک از گروه کتابداری مشهد با استاندادهای جهانی هم خوان تر است . و بهتر است کسانی اعلام نظر می نمایند خودشان در آن طرحهای نان و آب دار شریک نبوده باشند تا با فراغ بال بیشتری نظر دهند.                                                                                                    منشاوی
 و پس از ارسال این دو نامه نامه دیگری در تایید اظهارات ایشان به گروه واصل شد. این نامه را هم از نظر بگذرانید. در انتظار واکنشهای آتی به این نامه ها هستیم:
دوستان عزيز، اعضای محترم گروه
هرچند خانم منشاوی در نامه خود از لحن احساساتی و تقريبا توهين آميزی استفاده کرده­ اند اما واقعيت نهفته در گفته های ايشان را نمی توان ناديده گرفت. واقعيت اين است که کتابخانه منطقه ای در چند سال اخير با بزرگ نمايی فعاليت های خود، اعتباری برای خود کسب کرده که به هيچ عنوان لياقت و شايستگی آن را ندارد. متاسفانه استادان به نام و ذی نفوذ کتابداری و اطلاع رسانی نیز به هر دلیلی گاه و بیگاه آب به آسیاب گردانندگان این کتابخانه ریخته و خواسته یا ناخواسته به ساحت کتابداری و اطلاع رسانی این مملکت خیانت می کنند. سکوت و حتی بعضا همکاری و جانبداری انجمن از یکه تازی ها و اغراق های رئیس این کتابخانه نیز همان طور که خانم منشاوی اشاره کرده اند، به این ماجرا دامن می زند. چرا انجمن باید برای رئیس این کتابخانه وقت سخنرانی ترتیب دهد، بدون اینکه بعد از سخنرانی ایشان فرصتی برای پرسش و پاسخ در نظر بگیرد؟ و حتی به نامه های اعتراضی که بعدا کتبا به دفتر انجمن واصل شده هم ترتیب اثر ندهند؟ خود من بعد از سخنرانی ایشان طی نامه ای اظهارات ایشان را با شواهد مستدل و منطقی به چالش کشیده و از انجمن خواستم که این نامه را در خبرنامه انجمن چاپ کند، اما دریغ از یک خط آن که چاپ شود.
البته من هم با استاد عزيزم آقای دکتر فتاحی موافقم که بايد هميشه نکات مثبت را ديد. اما استاد عزيز يک نکته را تحت هيچ شرايطی نمی توان ناديده گرفت. واقعيت اين است که اگر پول و امکاناتی را که در اختيار اين کتابخانه قرار داده اند، به هرکتابدار ديگری هم می دادند، کاری می کرد کارستان. ايشان هنری نکرده که با اين همه پول و سرمايه و نيروی انسانی چنين مرکزی را ايجاد کرده است. به ويژه که بخش اعظم کارهايی که در اين کتابخانه انجام می شود، دوباره کاری و کپی برداری از کارهای مراکز مشابه در سطح کشوراست. تا کی می خواهيد اجازه دهيد که سرمايه های مملکت به اين صورت به هدر رود؟ اگر می خواهيد واقعيت کتابخانه منطقه ای را دريابید، نه در قالب بازديدهای شيک و رسمی که ايشان از کتابخانه ترتيب می دهد، بلکه به صورت شخصی ناشناس و بی طرف پای درد دل کارمندان و کارشناسان جزء اين کتابخانه بنشينيد، يا  مدتی از عمر کاری خود را در آن سپری کنيد، تا به دروغ های خوش آب و رنگ اين سيستم پی ببريد. ممکن است رئيس اين کتابخانه مستقيما به شخص من ظلمی نکرده باشد، اما اين دليل بر آن نمی شود که من و امثال من شاهد ترک تازی ها و استثمارهای ايشان باشيم و سکوت اختيار کنيم. دوستان عزيز از حرف و ادعا تا عمل، فرسنگ ها فاصله است. متاسفانه مسئولان کتابخانه منطقه ای همواره  درحد ادعا باقی مانده اند. بياييد اجازه ندهيم که اينده و سرنوشت کتابخانه هايمان به دست مدعيان تو خالی بيفتد.
کتاب جدید مرجع
شنیده ها حاکی از آن است که یک کتاب جید در زمینه خدمات مرجع  که توسط دکتر.. و با همکاری گروهی از دانشجویان ترجمه شده برای داوری ارسال شده و احتمالا تا پایان سال به چاپ خواهد رسید.
... و سرانجام پائیز
اهواز شاهد اولین باران زیبای پائیزی است. پائیز به اهواز هم رسید... پس از مدتها گرما و شرجی.. نخستین باران پائیزی ّکه برای ساعاتی برقها را قطع کرد و کارها را نیز به تاخیر انداخت خوش یمن بود. چون فیلترها هم از امروز برداشته شد و نیازی نیست که به فیلتر شکن متوسل شویم! 
حضور اهوازی ها در همایش ملی زنان
امروز-دوشنبه- و فردا همایش ملی زنان در پایتخت برگزار می شود. از گروه کتابداری اهواز هم آقایان حاجی زین العابدینی -با همکاری آقای خسروی- و منصوری و خانمها پشوتنی زاده و آخشیک در این همایش مقالات خود را ارائه خواهند کرد. برای این عزیزان و سایر دوستان کتابدار که در این همایش شرکت خواهند کرد آرزوی موفقیت داریم. ضمن اینکه حواشی و بطن این همایش بعدا مورد بحث قرار خواهد گرفت.
/ 0 نظر / 60 بازدید