توجه به محتوا

يکی ازاساتيد در يکی ازجلسات درمورد ويژگيهای ساختاری و محتوايی وب سايتها صحبت می کرد. وی بيان می داشت در طی نامه هايی که ازسوی سه سردبير مجلاتی که موسسه اطلاعات علمی امريکا آنها را تحت پوشش دارد اظهار شده است که کتابداران نبايد درامور ويژگيهای ساختاری مداخله کنند. آنان بايد توجه خود را معطوف به ويژگيهای محتوايی وب سايتها کنند. متخصصان علوم رايانه و وب مسترها بايد روی ويژگيهای ساختاری کارکنند.

ايران نامزد شد
شوراي كتاب كودك آمادگي ايران را براي برگزراي روز جهاني كتاب كودك ICBD در سال 2008 ، به دفتر بين‌المللي كتاب كودك و نوجوان IBBY اعلام كرد. اگر اين درخواست مورد پذيرش هيات مديره IBBY قرار گيرد، ايران موظف خواهد شد پوستر، پيام و شعار جهاني اين جشنواره را تا سال 2007 آماده كند و در اختيار تمام كشورهاي عضو قرار دهد. گفته مي‌شود تاكنون بيش از 20 كشور از 70 كشور عضو IBBY درخواست مشابهي ارايه كرده‌اند. ایسنا
برنامه لوتکا
حتما با قانون لوتکا و برادفورد که برای تحلیل استنادی و تعیین بسامد واژگان ازآنها استفاده میشود آشناهستید. یک برنامه رایانه ای به نام لوتکا تنظیم شده است که کار تحلیلهای مورد نیاز را برای کاربران و محققان ساده کرده است. دراين نرم افزار پژوهشگران می توانند داده ها را وارد اين نرم افزار کنند. هم رتبه-فراوانی و هم اندازه-فراوانی قابل تحليل هستند. اين نرم افزار قانون زيف را هم اجرا می کند و براساس آن به تجزيه و تحليل می پردازد. لوتکا را ميتوانيد به راحتی بارگذاری کنيد. باسپاس ازآقای زوارقی.

عجيب تر ازعجيب
در يادداشتهای قبلی داشتيم که قهوه خانه ها درمصر به کتابخانه تبديل ميشوند. اما کشور مغرب گويا سياست ديگری دارد. بازار كتابفروش هاي مغرب مدتي است به بازار لباس فروش ها و راسته قهوه خانه دارها تبديل شده است. اين بازار در دهه هاي هفتاد و هشتاد محل پررونقي براي كتاب فروش ها و محل حضور كتابخوان هاي مغربي بود كه در حال حاضر در آن خبري از كتاب و كتابخوان نيست. پس از ايجاد هرج و مرج در ميان كتابفروش ها و كم توجهي به عرصه كتاب و كتاب خواني‘ بسياري از كتابفروش ها به كارهاي ديگري مثل لباس فروشي‘ سيگار فروشي و شيريني فروشي روي آورده اند. جام جم.
اولین رساله بلاگی
روز دوشنبه ۶ تیرماه ساعت نه صبح دردانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تهران خانم طاهره کرمی از رساله خود تحت عنوان بررسي رويكردهاي ممكن به پديده وبلاگ از نقطه نظر خدمات كتابداري و اطلاع رساني دفاع خواهند کرد. برای ایشان آرزوی توفیق داریم. حال که بحث دفاع از پایان نامه شد باید عرض شود که درروزهای ۱۵ و ۲۰تیرماه در اهواز هم دوجلسه دفاع از رساله خواهیم داشت. یکی دفاع خانم کرمانی که درمورد دستنامه قواعد فهرست نویسی است و دیگری دفاع آقای گلچوبی است که هنوز اطلاع دقيقی درمورد موضوع رساله ايشان نداريم. گزارش دفاع ايندو کتابدار بدون ورود به حریم خصوصی افراد منعکس خواهدشد.

/ 0 نظر / 100 بازدید