و اما هشتمین همایش

باورش کمی غیرممکن است... هشت سال تلاش مداوم و بدون وقفه؟ کمتر کسی فکر میکرد وقتی اولین بار یک همایش دانشجویی در سطح کشور برگزار میشود نزدیک به یک دهه با موضوعات متنوع ادامه پیدا کند. به هرحال همایش هشتم هم برگزار شد و هشتمین دبیر نیز به حاضرین و سخنرانان خوشامد گفت. مثل هفت دبیر قبلی برای اولین بار در طول این مدت که همایش سالانه دانشگاه الزهرا برگزار می شود این همایش دوروزه و با ارائه ۱۶ مقاله برگزار گردید. برنامه سروقت آغاز شد-دکتری مباشری(رئیس دانشگاه الزهرا)- دبیر همایش-دکتر ایزدی(رئیس همایش)-دکتر رضایی شریف آبادی(دبیرکمیته علمی همایش) و آقای فراستی(سخنران علمی آرشیو)- سخنرانان قبل از ارائه مقالات بودند.

پس از یک پذیرایی بیست دقیقه ای که همراه با بازدید از غرفه نشر کتابدار-نرم افزار گنجینه و نشریات دانشجویی کتابداری ایران بود سخنرانی ها آغاز شد. در هردو روز دو نشست چهارمقاله ای برگزار شد. مدت زمان تعیین شده برای سخنرانها بیست دقیقه بود و کلیه اسلایدها هم طبق دستورالعمل بیست عدد بود(حالا دو تا این طرف و آن طرف کم و زیاد!). درمجموع میتوان گفت که در هر زمینه از کتابداری نقش آرشیوها بیان و راجع به آن بحث شد. از خدمات مرجع گرفته تا تعامل میان کتابداران و آرشیویستها- وجوه اشتراک و افتراق میان کتابخانه و آرشیو- آرشیوداری و تاکید بر تفکیک آنها از حوزه کتابداری-بررسی وضعیت آموزش آرشیو با تاکید بر اینکه آرشیو چون درس اختیاری است پس جزو کتابداری محسوب نمیشود- اینکه بالاخره مراکز اسناد جایگاه کتابداران است یا تاریخ دانان؟ نقش آرشیو در سازمانهای دولتی و غیردولتی- تا سازماندهی عکس و تحلیل محتوای وب سایتهای آرشیوها و اهمیت موزه ها و حق مولف در زمینه آرشیوهای رقومی. حیطه آرشیو که همواره به چشم یک جسم عتیقه خاک آلود به آن نگریسته می شد طی این دوروزه بیرون کشیده شد و راجع به آن بحثهای مفصل صورت گرفت.

کتابداران در این دوروز با تفاوتهای ماهیت کاری آرشیو و کتابخانه و نیز شباهتهای آنها بیشتر آشنا شدند. انها دریافتند که در یک موسسه آرشیوی تصاویر چگونه تحلیل و سازماندهی میشوند. نقش فراداده ها در موزه های مجازی برای آنها روشن شد. با چگونگی ادغام رقومی کتابخانه ها-آرشیوها و موزه ها روبرو شدند. مشخص شد که نقش کتابداران در موزه ها و نقش تاریخ دانان و کتابداران در مراکز اسناد چیست؟ اهمیت مراکز اسناد ملی و غیردولتی شفاف شد و...  در نهایت باید گفت که یک حوزه تقریبا فراموش شده مجددا احیا شد. در پایان مراسم پس از سخنرانی اختتامیه خانم نیکومنظری دبیر همایش هشتم و اجرای زیبای گروه موسیقی  از مقالات برتر تقدیر شد و به این ترتیب پرونده همایش هشتم بسته شد. در انتها باید از زحمات کلیه کسانی که از مدتها پیش تدارک برگزاری همایشی را دیدند تشکر کنیم و به آنها خسته نباشید می گوییم. کسانی که درگیر کارهای همایش بوده اند می دانند که چقدر انجام چنین کاری طاقت فرساست و وقت گیر. به همه دست اندرکاران این همایش خداقوت میگوییم و امیدواریم سال آینده هم نهمین همایش دانشگاه الزهرا با قدرت تمام برگزار شود.

در حاشیه:

  • فولدرهایی که در میز ثبت نامه به حاضرین در همایش ارائه میشد غیراز چکیده مقالات و برنامه همایش و مجله ویژه نامه آرشیو یک عدد کارت اینترنت ده ساعته هم داشت.(هدیه شرکت رایمهر).
  • برای اولین بار در طول این چند سال ناهار در رستوران بود و نه در سلف سرویس. رستوران ترمه.
  • دکتر رضایی شریف آبادی علی رغم اینکه خبر نوه دارشدنشان را دریافت کردند بازهم سنگر خود را حفظ نمود و تا آخرین لحظه با همایش دانشجویی دانشگاه الزهرا همراه بود.
  • بهتراست فکری برای چاله ای که گوشه پله های بیرونی تالار هست بشود!!
  • خوشبختانه تالار آنقدر مجهز بود که دو عدد پروژکتور داشته باشد. چون یکی از پروژکتورها وقتی داغ می کرد به حالت کما فرو می رفت!
  • درمورد داوریها چیزی نداریم که بگوییم. از گوشه و کنار زمزمه هایی مبنی برسوگیری به گوش می رسید. به هرحال به نظر داوران احترام می گذاریم.
/ 0 نظر / 101 بازدید