کتابدارانه ها

نزديك به ده روز غيبت مارا ببخشيد.معمولا برخي كارهاي اداري پيچيده و پرپيچ و تاب در اين هواي پخته منگ ديگر دل و دماغي را براي كار كردن نمي گذارد. در هرحال فعلا در مدت كوتاه اين فراغت دست داد تا برويم سراغ كتابدارانه هاي جديد:

 اول اينكه بحث چرب و نرمي درباره سواستفاده مالي يكي از نهادهاي معتبر علمي كشور مطرح شد كه واكنشهاي مختلفي را به دنبال داشت. اينكه اين مساله حقيقت دارد يا نه به ما مرتبط نيست. هركس ادعا كرده خودش هم ثابت كند كه قضيه به چه ترتيبي هست. به اين گونه بحثهايي كه به يكباره مطرح مي شود نبايد بهايي داد. مطرح نمودن اين بحثها دلايل مختلفي دارد كه يكي از آنها به قول آقاي عمراني خويش مطرح سازي است. خب بيش از اين به مبحث نمي پردازيم.

اعلام نتايج دكتراي دانشگاه شيراز

 بعداز مدتها معطل سازي افراد سرانجام چهار نفر ازكساني كه به مصاحبه دكتراي كتابداري دانشگاه شيراز دعوت شدند مشخص گرديدند: خانمها جولايي و انواري و آقايان حميدي و خاصه. به اين افراد تبريك ميگوييم. كاري هم به وجود سوگيري در امر نداريم ولي فقط ميتوانيم بگوييم سئوالاتي كه از هركدام از اين افراد پرسيده شده در نوع خود بي نظير و جالب بود. يك نكته جالب هم اينكه در جريان مصاحبه كاري نداشتند كه هركس چند كار پژوهشي داشته و كميت آنرا در نظر نگرفته بودند. معيارشان پذيرش حداقل كارها بود كه بايد از خودشان پرسيد يعني چه! عدم برگزاري مصاحبه در بخش كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه شيراز( آنجا ميگويند بخش نه گروه) و دخالت بيش از حد.... ( از رشته ديگر) از نكات شنيدني و جالب اين مصاحبه تاريخي بوده است.آرزوي ختم بخير اين جريانها را داريم.

 درگذشت دكتر منصوره راعي:

 با همت شوراي كتاب كودك مراسم ياد بود «منصوره راعي» پژوهشگر، مترجم و پيشكسوت ادبيات كودك و نوجوان شنبه 14 مرداد ماه در محل دفتر نمايندگي IBBY در ايران برگزار مي‌شود. اين مراسم كه باحظور اعضاي ارشد ادبيات كودك و نوجوان برگزار خواهد شد، از ساعت 7 تا 5 به طور مي انجامد. دكتر راعي نقش چشمگيري را در شوراي كتاب كودك داشت. درگذشت اين استاد فرهيخته به جامعه كتابداري و فرهيخته ايران تسليت مي گوييم.

اصلاح يك خبر

 همانطور كه ميدانيد اولين همايش كتابداري و اطلاع رساني پزشكي دانشجويان ايران امسال در ماه ارديبهشت در اصفهان برگزار شد. دومين دوره اين همايش امسال در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي شود كه در يادداشتهاي قبلي عنوان شده بود اين همايش كه پاييز برگزار ميشود اولين همايش كتابداري و اطلاع رساني پزشكي دانشجويان است كه بدين وسيله اصلاح مي شود.

نشست بلاگرهاي كتابدار

روز گذشته در دفتر آقاي عمراني دركتابخانه دانشكده علوم دانشگاه تهران نشستي با حضور آقاي عمراني و كتابداران بلاگر صورت گرفت. در اين جلسه كه در مورد مباحث قابل ارائه در همايش ماهانه انجمن كتابداران ايران كه درباره وبلاگهاست آقايان عمراني-عليمحمدي-محمدي و رجبي و خانمها مكتبي-كرمي-اره كشان-نعيمي-افتخار(اميدواريم كه همه اسامي را ذكر كرده باشيم) حضور داشتند و هريك ديدگاههاي خود را بيان كردند. در اين جلسه پس از مباحث مختلف و مطرح كردن عناوين گوناگون براي سخنراني ماهانه تصميم گرفته شد كه تاريخ برگزاري همايش مربوط به وبلاگها به روز دهم آبان ماه منتقل شود. پيش از اين بنا بود اين همايش در شهريور ماه امسال برگزار گردد.در اين نشست تصميم گرفته شد كه ديگر به بديهيات پرداخته نشود و مطالب عمده و قابل درك و نيز كارامد در سخنرانيها مطرح گردند. آقاي محمدي نيز پيشنهاد تشكيل كارگروههاي تخصصي در زمينه وبلاگهاي كتابداري را ارائه نمود. سه نفر از حاضرين خانمها مكتبي-كرمي و اره كشان آمادگي خود را براي ارائه سخنراني در همايش ماهانه انجمن درمورد وبلاگها اعلام كردند. اين نشست در ساعت 20 به كار خود پايان داد.  مطالب کامل تر را می توانید در یادداشت خانم کرمی در وبلاگ گروهی کتابداران بخوانید.

/ 0 نظر / 65 بازدید