شيوه های تازه در استناد دادن

يکی ازاصولی ترين کارهايی که کتابداران با آن آشنا ميشوند و اساسا هرپژوهشگری بايد آنرا رعايت کند چگونگی استناد دادن به مقالات يا منابعی است که برای انجام پژوهش ازآن استفاده کرده است و به قول معروف منابع و ماخذ نام دارد. مسلما همه شما با چگونگی استناد دادن به يک کتاب-مقله مجله-سايت اينترنتی و غيره آشنا هستيد. اما اين بار قصد داريم نحوه استناد دادن به پيغامهای ايميل- گروههای خبری و غيره صحبت کنيم.

ايميل: برای استناد دادن به پيغام ايميل بايد اين موارد را ذکرنمود: نام فرستنده- موضوع پيام که بايد درگيومه ذکرشود- نام گيرنده ايميل- تاريخ ارسال پيام- مثلا:

 Kleppinger, Eugene. "How to Cite Information from the Web." E-mail to Andrew Harnack. 10 Jan. 1999

دريادداشتهای بعدی ازنحوه استناد دادن به گروههای بحث وگروههای خبری سخن خواهيم گفت.

 بررسي مدل TCP/IP

در نشست مذكور سخنران (مهندس پانته‌آ پيشه‌ور) به ارايه‌ي مدل لايه‌بندي و برتري آن نسبت به ساير مدل‌ها، بررسي مفاهيم شبكه، تشريح تفاوت‌هاي اساسي ميان مفاهيمي مانند سرويس‌ها و پروتكل‌ها و بررسي پروتكل‌هاي مورد استفاده در TCP/IP خواهد پرداخت.ادامه...

تبريک به خانم عصاره

امروز صبح (شنبه) مطلع شديم که خانم دکترعصاره به عنوان پژوهشگرنمونه کشوری برگزيده شده اند به ايشان تبريک ميگوييم.

آزمون دکترای کتابداری و اطلاع رسانی
علاقه مندان به حضوردرآزمون دکترای کتابداری بدانند که امسال دانشگاه تهران آزمون دکترا برگزارميکند. آزمون زبان روز۱۳ اسفند و درارديبهشت ماه ۱۳۸۴ آزمون کتبی برگزارميشود. اطلاعات و فرم ثبت نام را از سايت دانشگاه تهران بگيريد.

9مشخصه‌اى كه يك وب سايت نبايد داشته باشد

عموماً وقتى از سايت شما صحبت مى‌شود، نبايد هيچ كم و كسرى در آن وجود داشته باشد. اما خيلى كم به آن چه كه نبايد در وب‌سايت باشد، پرداخته شده است. اين مساُله تاُثير منفى بر عملكرد سايت دارد، زيرا برنامه‌ريزى ضعيف و غافل شدن از سايت، ممكن است به از دست دادن شغل، مسايل امنيتى، ترافيك كم و ساير مشكلات منجر شود.
البته اين مشكلات قابل جلوگيرى هستند. و اين هم 9 عاملى كه بايد از آنها اجتناب كنيد:

1- گذاشتن عكس خود در صفحه‌ى اصلي:

ديدن اين عكس، مانند ملاقات يك شخص جديد است، و به جاى پرداختن به مسايل بازديدكنندگان، مثل اين است كه به آنها بگوييد:”من چقدر در عكس، عالى هستم“. وب سايت شما بايد تماماً درباره‌ى بازديدكننگان باشد و نه در مورد شما. قبل از هر چيز بايد آنها را به سايت، علاقمند كنيد“.  برای ديدن بقيه عوامل فقط کليک کنيد.

وضعيت توليد علم

بارها سخن گفته شده که توليد علم درکشورما وضع چندان مطلوبی ندارد. البته اين بدان معنا نيست که درايران و توسط پژوهشگران و اساتيد علم توليد نميشود. بلکه آنقدراين توليدات علمی ناچيز است که مارا درحدمصرف کننده اطلاعات باقی گذاشته است. عوامل متعددی سبب توليد ناچيز علم درکشورما ميشوند: عدم تسلط به زبان- عدم انجام پژوهشهای مفيد و ... اما غرض ازاين مقدمه اين خبربود که دردانشگاه ... که دارای ۵۰۰ عضو هيات علمی است تنها ۵۰ نفر ازاساتيد به کارهای پژوهشی میپردازند و بقيه درحد تدريس کلاسی باقی مانده اند. البته اين بدان معنانيست که تدريس بايد کنارگذاشته شود يا کم اهميت است. خير. بسياری ازاساتيد هستند که شيوه آموزش محوری دارند- برخی پژوهش محورند و برخی ترکيبی ازايندو. مساله مهم اين است که يک استاد دانشگاه ازپژوهشهايی که صورت ميدهد در راه تدريس بهترخود استفاده کند و اين يعنی هم توليد علمی و هم به کاربردن نتيجه توليد علمی درامرآموزش و گسترش و پيشرفت...

کتابخانه هاى عمومى وابسته به شهردارى اصفهان با تاسيس دفاتر مشاوره تحصيلى به دانش آموزان ، خدمات مشاوره يى رايگان ارايه مىدهند. 
در اين دفاتر،مشاوران مجرب، خدمات مشاوره يى رايگان در زمينه هاى مختلف تحصيلى به دانش آموزان ارايه مىدهند.

/ 0 نظر / 68 بازدید