آخرين يادداشتها

کم کم به روزهای پايان سال نزديک ميشويم. احتمالا تا پايان سال يکی دو يادداشت ديگربيشتر نداشته باشيم. ازتمام کسانی که دراين سال با ما بودند-با ما همکاری کردند-نظردادند-انتقاد کردند-کتابداران فردا را بازديد کردند-پيشنهاد دادند و .... نهايت سپاسگزاری را داريم. تا دوروزديگرکتابداران فردا  دومين سال حضورخود درعرصه مجازی را پشت سرخواهد گذاشت. اميدواريم که توانسته باشيم دراين مدت شما کتابداران و اهالی کتاب و کتابخانه و کتابداری را راضی کرده باشيم. درسال جديد اگرتوفيق داشتيم بازهم درخدمت شما سروران گرامی خواهيم بود. سالی پرازنشاط-شادی-سلامتی-خير و برکت را برای شما کتابداران-دانشجويان و اساتيد گرامی آرزو منديم. پيشاپيش سال نوبرهمه شما مبارک.

بحث شيرين

تصورکنيد که درابتدای صبحی دل انگيز وارد کتابخانه شده ايد و با کمال آرامش و درسکوت درحال مطالعه هستيد. به ناگاه جمعی ازکتابداران همزمان با هم درمورد يک موضوع جذاب با صدای بلند صحبت کنند و مسئول محترم نظافت کتابخانه هم با شعف وارد بحث آنها شود. حال بحث چه باشد خوب است؟ تعريف با آب و تاب ازمشاهده مراسم اعدام يک قاتل! که نميدانيد چه جمعيتی بود. اعدام او خيلی جالب بود والخ... دست آخر گلايه و آه و ناله مسئول محترم تنظيف( نظافتچی سابق) که چرا مرا نبرده ايد؟ واقعا کتابها با زبان بی زبانی چه چيزهايی که به ما نميگويند!

موفقيتی ديگربرای کوشا

آقای کيوان کوشا که معرف حضورهمگان هست. مقاله ايشان برای همايش کتابدارانه ايفلا که امسال درنروژ و ۱۴-۱۸ آگوست برگزارميشود پذيرفته شده است. مانيزهمچون سايرکتابداران اين موفقيت را به ايشان تبريک ميگوئيم. عنوان مقاله ايشان به اين قراراست:

Extracting Macroscopic Information from Sources of Web Citation to 
Scholarly Open Access LIS Journals: A Webometrics approach

نمايشگاه دولت الکترونيکی برگزارنميشود

در صورت ادامه مشکلات موجود واختلافات میان شرکت نمایشگاه های بین المللی و انجمن شرکت های انفورماتیک امکان برگزاری نمایشگاه دولت الکترونیکی را نخواهیم داشت. نصرا... جهانگرد دبیر شورای عالی اطلاع رسانی ضمن بیان این مطلب و با اظهار تاسف از مشکلات به وجود آمده گفت : تمام تلاش ما بر این است که به اختلاف به وجود آمده به شکلی سر و سامان دهیم تا امکان برگزاری نمایشگاهی با تعامل و حضور پر رنگ و دو طرفه بخش خصوصی و دولتی فراهم شود. به نقل.

شمه ای بر((کتابفروشی))

کتاب کتابفروشی با مجموعه مقالاتی درباره پرداختن به کارهايی که درگذشته درکتابفروشيها انجام ميشده مانند: فروش و کرايه دادن کتاب-صحافی روزنامه و مجله فروشی و ... و به ويراستاری ايرج افشار و با همکاری عبدالحسين آذرنگ-علی دهباشی و سايرين به چاپ رسيده است. دراين کتاب به کتابفروشيهای مشهد-شيراز-رشت-کرمان-همدان-لس آنجلس و ... اشاره شده است.اين کتاب تاريخ منظمی ازکتابفروشيهای ايران دارد و نيز اسنادی ازکتابخانه ملی ايران درآن به چشم ميخورد.... به نقل ازروزنامه اقبال.

حفاظت و اشاعه اطلاعات

اين پيغام درگروه خبری ايرانداک ارسال شده بود:
احتراماً به آگاهي مي رساند واحد حفاظت و اشاعه اطلاعات، مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران به منظور تشويق محققان علوم كتابداري و اطلاع رساني براي آشنايي با جديد ترين روش هاي حفاظت و اشاعه اطلاعات از مقالات، طرح ها و پيشنهاد هايي كه در اين زمينه ارائه شود استقبال مي كند.
در اين راستا به 10 مقاله برگزيده كه در ارتباط با جديد ترين روش ها و تجهيزات حفاظت و اشاعه اطلاعات ترجمه شود علاوه بر چاپ مقاله الكترونيكي به نام افراد مبلغ 100،000 ريال و به مقالاتي كه در اين خصوص تدوين شود علاوه بر چاپ مقاله به نام افراد مبلغ 150،000 الي 200،000ريال به عنوان پاداش پرداخت مي شود.

علاوه بر اين همكاران گرامي مي توانند پيشنهادات و نظرات خود را به آدرس Library@irandoc.ac.ir ارسال نمايند.

نتيجه آزمون دکترای زبان دانشگاه تهران

ازروزگذشته يعنی سه شنبه ۲۵ اسفندماه نتايج آزمون زبان روی وب سايت اين دانشگاه آمده است.

بازگشت يک منتقد

نامه زيرازسوی آقای علی مرادی منتقد معروف گروه خبری است. ازمحتوای نامه ايشان بوی بازگشت منتقدانه به مشام می رسد:

در آستانه سال نو ابتدا، بهار را به همكاران، دوستان و اعضاء گروه تبريك عرض مي كنم. سالي كه گذشت فرق چنداني با سالهاي قبل براي جامعه كتابداري نداشت. تغيير و تحول خاصي را نديديم، اميدوارم كه سال آينده پربار باشد و من به سهم خود نويد اين پرباري را مي دهم. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

     اينجانب مدتي بود كه از بحث هاي گروه كناره گيري كرده بودم، به رغم ميل باطني قصد بازگشت هم نداشتم. بعد از بحث هاي چندماه قبل و تنگ نظري ها و سودانديشي هاي كه از طرف برخي شاهد بوديم، من ترجيح دادم بيننده باشم. ولي در اين چندماه از طرف دوستان و همكاران چه به صورت حضوري و چه با نامه الكترونيك در فشار بودم كه بحث هاي انتقادي را ادامه دهم. اگرچه ادعاي نيست، ولي براي برخي از همكاران و دوستان چه در محل كار و چه در جاهاي ديگر اين روشنگريها بسيار جالب و سرچشمه تغير و تحول بوده است. بسياري از دانشجويان جوان نيز به اينجانب لطف داشته اند و با ايميل با من تماس داشته اند كه از آنها نيز صميمانه تشكر مي كنم.

     به هرحال درمدتي كه اينجانب سكوت كرده بودم اخباري هم مي ديديم و مي شنيديم كه نياز به بحث و روشنگري داشته و دارد. اينجانب آنها را گرداوري كرده ام و با پاره اي  از ديگر مشكلات اساسي كتابداري داخل كشور آنها را در آينده نزديك به صورت سلسله وار همراه با مستندات ارائه خواهم نمود.

     محورهاي بحث در رابطه با گروه هاي علوم كتابداري داخل كشور، اساتيد، سطح علمي آنها، توليدات علمي آنها، مجلات كتابداري، كارگاه هاي آموزشي ، وضعيت تحصيلات عالي در اين رشته با تاكيد بر دوره هاي تحصيلات تكميلي، وضعيت توليد علم در ايران  و پاره اي ديگر از مباحث خواهد بود.

     چنانكه اشاره نمودم، مانند گذشته اينجانب مستدل و متقن صحبت خواهم كرد. عزم جدي اينجانب در دوره جديد بحث و انتقاد بر اين است كه بسيار باز، صريح و رك مشكلات را مطرح كنم نه مانند گذشته كه در لفافه و با چشم پوشي؛ دراين راستا اينجانب آمادگي دارم تيغ نقد را هرجا كه لازم باشد بدون اغماض اعمال كنم. به هرروي محورهاي بحث نيز مشخص شده اند، اعضاء محترم مي توانند در زمينه هاي گفته شده خود را تقويت كنند تا آمادگي ورود به بحث را داشته باشند. همچنين اعضاء محترم مي توانند مانند هميشه با ايميل من تماس برقرار كنند. اينجانب با آغوش باز پذيراي نظرات، پيشنهادات و انتقادات سازنده شما مي باشم.

     بيايد در آخر دست خود را بسوي پروردگار توانا بلند كنيم از خداوند متعال بخواهيم به همه ما صبر و تحمل شنيدن صداي ديگران را بدهد (آمين).

برترين مجلات قرن

موسسه اطلاعات علمی طی يک کارپژوهشی برترين مجلات قرن دريازده حوزه علمی را که دارای بيشترين استناد بوده اند معرفی کرده است: فيزيک-شيمی-رياضی-زيست و... ازجمله اين علوم هستند.اين کارپژوهشی درسالهای ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴  انجام شده است. متن کامل مقاله را ميتوانيد با کليک روی لينک دنبال کنيد.جدول زيريکی ازحوزه های بررسی شده است.

 

Molecular Biology & Genetics

Rank       Journal # of papers,
1999-2004
Cites per paper1 Science  773 782 Nature  931 773 Cell  1,854 724 Nature Genetics 1,193 605 Genes & Development 1,554 476 Nature Cell Biology 1,000 407 Molecular Cell 1,450 378 J. Cell Biology 2,553 329 EMBO J. 3,641 3010 Am J. Human Genetics 1,746 25.
/ 0 نظر / 59 بازدید