کتابدارانه ها

بی خبر از خبرنامه: بدون سوگیری<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در سرسخن یکی از نشریات با سابقه و وزین خودی(یعنی در حیطه کتابداری) مطلبی درباره خبرنامه انجمن کتابداران ایران ذکر شده است. در بخشی از این سرسخن آمده" خبرنامه تنها پل ارتباطی بین کتابدارانی است که نمی توانند در سخنرانی های ماهانه شرکت کنند. کمترین توقع کتابداران این است که از طریق این نشریه، از اهم اخبار رشته آگاهی یابند. همچنین ذکر شده است که چرا خبرنامه در آگاهی رسانی محدودنگر عمل می کند. آنگاه سئوالاتی هم مطرح شده است که ظاهرا در ارتباط با توقع کتابداران از خبرنامه انجمن است. برخی از این سئوالات عبارتنداز:

 

·          چرا مدتی است از دکتر فتاحی خبری نیست؟

·          چه کتابهایی در حیطه کتابداری منتشر شده است؟

·          چرا پیام کتابخانه مدتی است منتشر نمی شود؟

·          ....

حال بیائیم و نگرشی بدون سوگیری داشته باشیم. خبر نامه، مکملی است بر نشریات کتابداری و محملی برای روزآمد سازی اطلاعات کتابداران، دانشجویان و اساتید کتابداری می باشد و با زحمت فراوان هر دوماه یکبار منتشر میشود. قدر مسلم این است که هرگز هیچ منبع اطلاعاتی به صورت ناگهانی ظاهر نمی شود. نباید انتظار داشت که فقط مسئولان انتشار خبرنامه در جهت گردآوری مطالب اهتمام ورزند و توقع کتابداران را برطرف کنند. خبرنامه محملی متعلق به همه کتابداران است و کلیه آنها وظیفه دارند تا با تلاش خود فرهنگ شفاهی را کنار گذاشته و ((نوشتن)) را نهادینه سازند. اگر خود کتابداران و دانشجویان و اساتید دست به قلم نبرند و از هرگوشه این سرزمین، اخبار و مطالب متنوع را جهت آگاهی سایرین به خبرنامه ارسال ندارند چگونه می توان انتظار داشت که خیلی از سئوالات ما جوابی داشته باشند. نمی توان متوقع بود که همواره دیگران بکارند و درو کنند و ما صرفاً مصرف کننده باشیم. حکایت خبرنامه ما را به یاد سخن یکی از دوستان انداخت که دوسه سال پیش می گفت(نقل به مضمون):" خودمونیم. این گروه خبری(LIS) هم خیلی بیخود شده ها! یا هیچ چیزی به درد بخوری نداره یا اینکه هرکسی به خودش اجازه می ده مطلب بفرسته!"

مطالب خبرنامه و گروه خبری باید از تلاش کتابداران، اساتید و دانشجویان کتابداری تامین شود وگرنه با هیچ وردی بهترین مطالب در این دو محمل ارزشمند نصیب ما نمیشود.حالا دیگر قضاوت با شما.

 سخنرانی علمی هفته

دوشنبه همين هفته يعنی پس فردا در دانشکده علوم تربيتی دانشگاه چمران اهواز آقای عظيمی رئيس کتابخانه دانشکده علوم تربيتی و مربی گروه کتابداری همين دانشکده در مورد جامعيت نرم افزارهای کتابداری سخنرانی خواهد داشت. زمان سخنرانی ساعت ۱۱ اعلام شده البته همراه با پذيرائی.

فیپا-شاپا-شاپکا .... همه جوره موجود است

کتابخانه ملی اعلام کرده است که در نمايشگاه ۱۹ در غرفه خود به عرضه فیپا-شاپا و شاپکا(شماره استاندارد کتابخانه ها) صادر می کند. در ضمن به صورت رايگان هم ميتوانيد عضو کتابخانه ملی ايران بشويد. پس بشتابيد.

ارتباط بين صلاح مملکت و خسروان معنی دار است؟

طبق شنيده ها و ديده ها امسال بخش کتابداری دانشگاه شيراز دانشجوی ارشد کتابداری جديد به خود نخواهد ديد. چرا که مسئولان آن تصميم گرفته اند که امسال دانشجو نگيرند. آنهم بعد از چند سال. قضيه از اين قرار است که... اصلا به ما چه. صلاح مملکت خويش خسروان دانند.

اولين مجله پژوهشی کتابداری

شنيده هايی موثق می گويند که به زودی نشريه کتابداری و اطلاع رسانی(آستان قدس) به عنوان اولين مجله علمی پژوهشی کتابداری و اطلاع رسانی ايران معرفی می شود. شايد فتح بابی باشد برای علمی پژوهشی شدن ساير نشريات معتبر کتابداری. به هرحال مبارک باشد.

همايش ال پاب ۲۰۰۶

همايش ال پاب اين بار در بلغارستان تا يک ماه ديگر برگزار ميشود. از ايران دکتر مرتضی کوکبی در اين همايش مقاله ای خواهند داشت. به نظر می رسد که اين سومين حضور پی در پی دکتر کوکبی در اين همايش باشد. عنوان مقاله ايشان اين است: Technology and Culture: Integration or Disintegration? برای ايشان آرزوی موفقيت داريم. 

يک کتاب جديد

يک خبر ديگر باز هم از دکتر کوکبی. کتاب جديد ايشان تحت عنوان فهرست نويسی منابع الکترونيکی منتشر شده و به زودی وارد کتابخانه ها و کتابفروشی ها می شود. اين کتاب را انتشارات چاپار منتشر کرده است. از اين کتاب بعدا بيشتر خواهيم گفت.

/ 0 نظر / 81 بازدید