بازهم تازه ها ولی به صورت درهم

اين بار تازه هايمان کمی طولانی  است ولی  تازه و درهم است.

  • یک کارشناس کتاب(!) -شب گذشته دريک برنامه راديويی اعلام کرد که دراسفندماه سال گذشته حدود ۴۱۳ عنوان کتاب منتشرشده است.ايشان چند تا آمار و ارقام هم ارائه دادند که مثلا درزمينه علوم سياسی-کتابهای دانشگاهی و نظايری ازاين گونه چند درصد کتاب درآمده است.خوش به حال ناشران گرامی.

 

  • دبيرکل هيات امنای کتابخانه های عمومی اعلام کرده که طرح جامع گسترش کتابخانه های عمومی کشور مطابق چشم انداز افق بيست ساله کشورخواهدبود.

              نکته: ...

  • بازهم درخبرها آمده که هيات وزيران تصويب کرده که ايجاد پستهای سازمانی جديد درادارات ممنوع است.به نظرتان اين شامل احوال کتابداران هم ميشود يا نه؟

             نکته: حول حالنا و غيره.

  • وزارت علوم به اساتيدی که مقاله شان درمجلات خارجی به چاپ برسد برای تشويق حدود ۴۰۰هزارتومان پاداش ميدهد. با اين حساب-چه ضرورتی دارد که آدم وقت خود را تلف کند و عمرش را پای چندتا دانشجوی گرسنه-البته به لحاظ اطلاعات- هدردهد؟ مگرنه اين طوراست؟!

  • برخی از وب سايتها اعلام کرده اند خبر جی ميل-يا همان ايميلی که توسط گوگل ارائه ميشود دروغی بيش نبوده. البته اين دروغ ازهمان دروغهای آوريل که معادلش دروغ سيزده خودمان است ميباشد.چشم مايکروسافت و ياهو خيلی ترسيده بود که نکند گوگل آنها را گردونه رقابت و تجارت اطلاعات خارج کند. ما هم هنوز نميدانيم که واقعا اين خبرايميل دار شدن گوگل راست بوده يانه؟ به هرحال راست و دروغش گردن کسانی که ميگويند.

  • يک خبرديگرهم داريم.البته اين خبر-هم برای هم ميهنان افغانی خوب است و هم برای ما.برای نخستین بار در شهر مزار شریف در شمال افغانستان یک نمایشگاه کتاب برگزار شده که در آن بیش از 50 هزار جلد کتابهای متنوع به نمایش گذاشته شده است.

 برگزاری نمایشگاه های کتاب از این دست، کمک بزرگی برای مبارزه با فقر فرهنگی در افغانستان و رشد استعدادهای شکوفان جوانان است.سرور سعادت، تاجر محلی و برگزار کننده نمایشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی در مزار شریف نیز گفت که تقاضای روز افزون مردم مزار شریف برای دریافت کتابهای متنوعی که در این شهر پیدا نمی شود به او این احساس را داد تا نمایشگاهی را برگزار کند و کتابهای مختلفی را از کشورهای ایران و پاکستان وارد و به نمایش بگذارد.

آقای سعادت همچنین گفت: "نبود مطبعه ها و چاپخانه های بزرگ کتاب در افغانستان، یکی از مشکلات است که موجب شده شهروندان افغان از کتابهای چاپ کشورهای همسایه استفاده کنند."

اگر متمايل هستيد که متن کامل خبررا بخوانيد يک سری به سايت بی بی سی بزنيد.

 

/ 0 نظر / 65 بازدید