سخني با کتابداران

فارغ التحصيل كتابداري در جامعه كجاست ؟


امروز در جمع گروهي از همكاران بحث قبولي در دانشگاه، رشته هاي تحصيلي، بازار كار پيش آمد. يكي از آنها گفت كه از بستگانش در آزمون دانشگاه آزاد در رشته كتابداري پذيرفته شده است. يكي از همكارانم كه در رشته كتابداري تحصيل مي كند با لحني افسرده گفت كه چرا اين رشته را انتخاب كرده بگو اصلا بازار كار ندارد، آتيه شغلي ندارد. وجه اجتماعي ندارد و محتواي دروس قديمي است و ........ من كه در آن جمع بودم خيلي متاسف شدم فردي كه در اين رشته تحصيل مي كند ديگه چرا ؟؟؟؟

بعد با خودم فكركردم اگر به دور از تعصب به رشته نگاه كنم چي مي بينم ؟

براي آشنايي با يك رشته يا آن رشته بايد شناخته شده باشد يا عملكرد افرادي كه در آن حوزه كار مي كنند به گونه اي است كه آن را شناسا مي كند. به نظرم مي رسد رشته كتابداري در جامعه ما شناخته شده نيست واجتماع اين رشته را كمتر مي شناسد :

در دوره كودكي تا دبستان در بيشتر سبد مصرف خانواده هاي ايراني كتاب و كتابخواني جاي چنداني ندارد در نتيجه اين مفهوم تا اين دوره براي اكثر افراد اين گروه ناشناخته است .

در دوره دبستان تا دبيرستان هم كه كتابخانه آموزشگاهي، كتابدار معلم و چنين مفاهيمي تا آنجايي كه اطلاع دارم در جايگاه واقعي خود نيست . اكثر افرادي كه در كتابخانه هاي مدرسه كار مي كنند افرادي هستند كه مدارك غير كتابدار دارند و خدماتي كه بيشتر ارائه مي شود در ساعات زنگ تفريح, مدت كوتاه است .

كتابخانه هاي عمومي هم كه باز به دليل مسائل فرهنگي جامعه و عملكرد كتابخانه هاي عمومي فقط در اختيار گروه خاص است و فقط افراد خاصي كه با آن آشنا هستند از خدمات آن بهره مي برند.

در دانشگاه هم كه به نظر مي رسد فقط دانشگاههايي كه گروه كتابداري هستند و افرادي با مدرك كتابداري در آنجا كار مي كنند توانسته اند جامعه استفاده كننده را با رشته و خدمات كتابداري آشنا كنند.

كتابخانه هاي تخصصي نيز عموما افراد كتابدار را به كار نمي گيرند و از نيروهاي خود استفاده مي كنند در نتيجه به نيروي كتابدار نيازي نمي بينند .

كتابخانه ملي نيز كه بيشتر نيروهاي كتابدار را در خود جاي داده است به دژي تبديل شده كه بيشتر كتابداران و گروهي كه مدارك دانشگاهي دارند از حضور آن مطلع هستند و كارهاي روزمره خود را انجام مي دهد .نمي دانم در راه پيشبرد و توسعه حرفه و رشته كتابداري جه اقداماتي انجام مي شود ؟

مورد بعدي خدمات ارائه شده است .از آنجاييكه اكثر اين كتابخانه ها توسط افراد غير كتابدار اداره مي شود عموما خدمات درست ارائه نمي شود در نتيجه عملكرد مناسبي هم انتظار نمي رود. البته نبايد تلاش عده اي كه با علاقه در اين حوزه فعاليت مي كنند ناديده گرفت . اما سوال اينجاست كه فارغ التحصيل كتابداري در جامعه كجاست وچه جايگاهي دارد ؟ چند در صد آنها جذب بازار كار شده اند . چند درصد آنها در كتابخانه كارمي كنند ؟


نظر شما چيست ؟

اكرم عيني ازگروه خبري کتابداري و اطلاع رسانیtechnology.jpg

-برگزاركنندگان بزرگترين نمايشگاه كامپيوتر جهان CeBIT كه ماه مارس هر سال در هانوور آلمان برپا مى شود در سال 1999 تصميم گرفتند آن را هر سال در يك قاره برپا دارند.
نمايشگاه در شانگهاى و سيدنى موفقيت آميز بود اما برنامه بعدى كه قرار بود در نيويورك برگزار شود لغو شد و در نتيجه اكنون نمايشگاه كامپيوتر اروپا - آسيا در استانبول برگزار مى شود.
كلاوس اولريش خبرنگار دويچه وله درباره اين نمايشگاه گزارش مى دهدكه شركت نمايشگاه هاى آلمان ، براى پنجمين بار CeBit را با نام «بيليشيم اويروآسيا» در استانبول برگزار مى كند.ادامه خبر در جام جم...


باقى ماندن در صحنه رقابت‏هاى تنگاتنگ با كسانى كه بازارهاى كتاب را در دست دارند حتى براى پيشتازان اين حرفه نيز طاقت‏فرسا شده است، لذا روش‏هاى مدرن بازاريابى براى كتاب نيز اگر به شيوه درست به اجرا در نيايند، موفقيت صاحب اثر را به دنبال نخواهند داشت. درمقاله ای درکتاب هفته با عنوان شيوه های نوين تبليغ کتاب با چگونگی جلب مخاطب و مشتری برای کتاب خود اشنا ميشويد.
book.jpg
-يازدهمين نمايشگاه بين المللي كتاب پكن يكي از مهمترين نمايشگاه هاي بين المللي كتاب كه در چين برگزار مي شوند روز پنجشنبه 2 سپتامبر در شهر پكن افتتاح شد.
به گزارش راديو فرانس كولتور ، شي ژونگ يوان مسوول سازمان مطبوعات و انتشارات چين در جريان افتتاح نمايشگاه گفت: به لطف سازماندهي مطلوب اين نمايشگاه توانسته است ناشران 42 كشور جهان را به خود جلب كند.ادامه در جام جم...

/ 0 نظر / 76 بازدید