چاشنی فرهنگی

اين تصويرو متعلقات آن به نقل ازروزنامه شرق است ونيمرخی ازنمايشگاه امسال را نشان ميدهد:

نمى توان به نمايشگاه كتاب رفت و كيلومترها پياده روى كرد و تشنه شد و بستنى نخورد. بستنى پاى ثابت تمام نمايشگاه هاى كتابى بوده است كه تا به حال برگزار شده. فقط يك تفاوت با بستنى بيرون نمايشگاه دارد. و آن اينكه قيمت اش بيشتر است. اين گرانى را بايد به حساب چاشنى فرهنگى دانست كه در بستنى نمايشگاه كتاب است.

پنجاه درصد تخفيف

امسال نيز بازديدكنندگان نمايشگاه بين المللى كتاب تهران مى توانند كتاب هاى خريدارى شده از نمايشگاه را به  وسيله پست و با ۵۰ درصد تخفيف ارسال كنند.
«شركت پست به منظور اشاعه هرچه بيشتر فرهنگ كتاب و كتابخوانى در جامعه و همچنين مساعدت در ارائه تسهيلات و خدمات پستى بازديدكنندگان و علاقه مندان كتاب افتخار دارد در هجدهمين نمايشگاه بين المللى نيز با بهره گيرى از وسايل بسته بندى پيشرفته و ناوگان حمل و نقل سريع تسهيلات و خدمات پستى را با تخفيف ۵۰ درصدى ويژه نمايشگاه كتاب از طريق واحدهاى پستى مستقر در نمايشگاه ارائه كند.» باز هم شرق.

ميزگرد کتابخانه های ديجيتالی

کتابخانه ملی ايران با همکاری انجمن کتابداران ايران يک سخنرانی و ميزگرد تحت عنوان کتابخانه های ديجيتالی برگزارمی کند. خانم آنا ماريوتامارو استاد دانشگاههای ايتاليا و رئيس سابق کتابخانه فلورانس دراين زمينه سخنرانی خواهدکرد. زمان اين سخنرانی دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ماه ازساعت ۴ تاشش بعدازظهراست. درضمن ازکتابخانه ملی نيز بازديد به عمل خواهدآمد. باسپاس ازدکترفتاحی.

گزارشی ازجشنواره وبلاگ نويسان

همانطورکه پيشترذکرشد وبلاگهای کتابداری و بياض به عنوان وبلاگهای برتردربخش ويژه علمی و آموزشی معرفی شدند. دروبلاگ کتابداری که رتبه اول را کسب کرده است گزارشهايی ازاين جشنواره ذکرشده و شما غيرازاين ميتوانيد با منابعی که درزمينه وبلاگها ازآنها دررساله خانم کرمی استفاده شده آشنا شويد.

جايزه اول به وبلاگ وبلاگ كتابداری به دليل نگارش آكادميك وبلاگ، گردهمايي منابع و تحقيقات و گزارشهاي مربوط به گسترش وبلاگ نويسي.

جايزه دوم به وبلاگ معماری را بیاموزیم به دليل پرداختن به هنر معماري در ابعاد مختلف و جمع‌آوري و پيگيري مطالب مربوط به معماري در دنيا.

جايزه سوم به وبلاگ سرویس ژنتیک و بیوتکنولوژی ایرانبه دليل يك كار گروهي و منسجم براي ايجاد يك وبلاگ گروهي و تخصصي متفاوت .

همچنین از سه وبلاگ "پژوهشی در هنر ٬ بیاض و حالا خودم حرف می زنم در این گروه تقدیر به عمل آمد. شما ميتوانيد متن کامل را از اينجا بخوانيد.

- بازهم ازما نشنيده بگيريد. يکی ازمنابع غيررسمی ولی موثق اعلام کرد که برگه های تخصصی آزمون دکترای کتابداری اهواز تصحيح شده و نتايج آن احتمالا تاآخرهفته اعلام ميشود. البته به طوررسمی هنوزچنين خبری را تائيد نميکنيم. اما... تکذيب آن هم محال است. چون به هرحال برگه ها تصحيح شده اند... بازهم صبرکنيد و صدالبته نشنيده بگيريد.

شيرازيها راه افتادند

کتابداران درغربت می ميرند عنوان وبلاگ دانشجويان کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه شيرازاست. بعدازمدتها که جای خالی آنها درمحيط وب احساس ميشد بالاخره شاهد حضورچشم گيرآنها شديم با خبرهای مختلف. اين مطلب به نقل ازوبلاگ ايشان است:

۳۰ روز گذشت ...

چقدر زود و چقدر سخت ۳۰ روز گذشت . استاد عزيزمون خانم فرزين پر کشيد و رفت . يادمه اولين روز بعد از اون اتفاق وقتی اومدم دانشگاه تنها چيزی که تونستم بنويسم اين بود : باور کرده ايم که مرگ پايان کبوتر نيست ولی فرشته ای را از دست داده ايم که رفتنش را باور نکرده ايم . آره استاد يه فرشته بود يه دنيا محبت و برای همه ی بچه های بخش يه دنيا خاطره و لبخند .حالا عکس استاد از پشت شيشه اتاقش به ما لبخند میزنه... متن کامل به همراه خبرهای خوب...
  کمی راجع به وب سنجی(۱)

سالها درعلوم كتابداري و اطلاع رساني با استفاده ازشيوه كتابسنجي، درمورد اينكه انواع مختلف اطلاعات توسط كاربران گوناگون و با نيازهاي اطلاعاتي متفاوت چگونه توليد، سازماندهي، توزيع و به كارگرفته مي شوند. با گسترش استفاده ازوب جهانگستر، جهت پژوهشي درحوزه كتابسنجي دچار تحول شد و مسير آن به سوي حوزه وب سنجي تغييركرد.

وب سنجي، حيطه اي است كه با سايرمسائل مربوط به سنجش اطلاعات درعلم اطلاع رساني همانند كتابسنجي، اطلاع سنجي و علم سنجي عجين شده است. به لحاظ تاريخي، نيمه اول قرن بيستم، مطالعات آماري درباره كتابشناسي ها و مجلات علمي صورت پذيرفت. اين مطالعات اوليه، قاعده هاي قدرتمند كتابسنجي را همانند قاعده لوتكا درسال 1926، قاعده برادفورد درسال 1934 و قاعده زيف درسال 1949به وجود آورد. با رشد و توسعه وب، مسائل و پژوهشهاي نويني مطرح شد. ازدهه 1990 درزمينه تحليهاي استنادي فرامتن ها و مداركي كه پايه وبي داشته اند، آغاز شد. دانشمندان مختلف حوزه اطلاع رساني درزمينه هم استنادي، خوشه اي شدن وب، زوجهاي كتابشناختي ورشد وب مطالعاتي صورت دادند. ادامه دارد...

 دی دی سی ۲۲ آمد

۲۲ ويرايش کتاب رده بندهی دهدهی ديويی توسط او سی ال سی منتشرشد و ازاول جولای ۲۰۰۵ به بازارمی آيد. دراين ويرايش شماره ها و عناوين جديدتری نسبت به ويرايشهای ۲۱ آن به چشم ميخورد. ظاهرا جدول ۷ آن حذف شده و دستنامه ای اضافه شده که کاربا آن ساده تراست و به شما برای رده بندی کتابهايتان کمک بيشتری خواهد کرد. قيمت دی دی سی ۲۲ حدود ۲۹۹ است. ميتوانيد دی دی سی ۲۲ را از او سی ال سی بخواهيد و سفارش دهيد.

کتابهای کميک استریپ: خوب يابد؟

به‌رغم گسترش كمي كتابهاي كميك استريپ، اين كتابها در حدي مي‌تواند مفيد باشد كه براي شروع مطالعه كودكان مورد استفاده قرار گيرد؛ نه بيشتر.  اگر اين كتابها باعث راحت طلبي مخاطب كودك شود و به جاي آشنايي او با كلمات و واژه‌ها متن ادبي نثر شود، باعث شود او صرفا با اتكاي به تصاوير داستانها را دنبال كند و جز اثري مخرب بر ذهن خلاق كودك عايدي نخواهد داشت. در اين صورت اين كتابها صرفا بازدارنده كودك از مطالعه‌ي جدي و مفيد خواهند بود.

 به اين كتابها بعضا كتابهاي بازاري مي‌گويند. چراكه خيلي از اين كتابها نه به لحاظ تصوير زيبايي بصري دارند و نه مي‌توانند خلاقيت كودك را افزايش دهند و فاقد متني هستند كه به كودك چيزي را ياد دهد و او را درگير پويايي كند. متن کامل

/ 0 نظر / 73 بازدید