ادکا چهره عوض میکند؟

فردا، هشتم آذرماه مجمع عمومی و انتخابات ادکا برگزار میشود. یعنی ادکا 5 سالش تمام میشود و آغاز شش سالگی اش را تجربه می کند. یک نهاد دانشجویی که در آبان 1385 با تلاشهای دانشجویان پا به عرصه علمی گذاشت و نسلی را تربیت کرد که باید تا مدتها اثرات مثبتش را در جامعه علمی خودمان شاهد باشیم. اولین بار که با ادکا آشنا شدم در بهار 1384 بود که در آن زمان در همایشی که در اصفهان برگزار شد، خانمها پاکدامن و پازوکی به معرفی این نهاد پرداختند و دانشجویان را با این اتحادیه آشنا میکردند. یک سال و اندی بعد، در پاییز 1385 همراه با دوست عزیزم آقای دکتر حاجی زین العابدینی به جلسه مجمع عمومی و انتخابات این جوانان فعال رفتیم و دیدیم که واقعاً پیگیر هستند و انرژی و توان فراوانی دارند. نتیجه اش را هم طی این سالها دیدید. همایشها، کارگاهها و فعالیتهای علمی مختلف که انجام دادند و شور همراه با شعورشان، باعث شد قشر دانشجو به سمت فعالیتهای داوطلبانه و علمی سوق پیدا کند. مهم تر از همه اینکه همواره یاور انجمن حرفه ای خود بودند.

اوایل، جلسات ادکا در پارکها برگزار میشد یا اینکه آقای عمرانی عزیز لطف میکردند و دفتر خود را در کتابخانه دانشکده علوم دانشگاه تهران در اختیار ادکا می گذاشتند. اما سه سال است دیگر ادکا جای ثابتی در ایرانداک یافته. نمیدانم چقدر در جلساتشان بوده اید. ولی در عین سادگی و ارتباطات صمیمانه افراد، جلسه بسیار جدی است و کسی با کسی شوخی ندارد! هرکسی وظیفه اش مشخص میشود و همه داوطلبانه یک سر کار را می گیرند. دانشجویان در این محیط کارکردن، صبور بودن، احترام به هم گذاشتن، آموزش و پژوهش را یاد می گیرند و هدف ادکا هم طی این سالها چیزی جز این نبوده است.

هرچند مثل اکثر سازمانها و نهادها که ممکن است با دوره ای نشیب مواجه شوند ادکا هم از این امر مستثنی نبوده و طبیعتاً یک نهاد داوطلبانه که جز حمایت معنوی، چیزی در بر ندارد و حتی دانشجویان از خودشان برای فعالیتها هزینه می گذارند، مشمول این مورد می شود. مهم این است که بتوان با مدیریت صحیح، سعه صدر، و با دیدگانی باز و آینده نگر مسائل را پشت سر گذاشت و به آنها به عنوان یک تجربه نگاه کرد که در آینده بتوان وضعیت مطلوب و بهینه را ترسیم نمود.

خداقوت میگوییم به همه این دانشجویان جوان و فعال که هدفشان چیزی جز خدمت به جامعه علمی نبوده است و خالصانه در این راه تلاش کرده اند. انشاله مجمع و انتخاباتشان به خوبی برگزار شود و نسل جدیدی از کتابداران از دل همین نهاد جوان و پویا برون آید. وظیفه ماست که زیر پر و بالشان را بگیریم، کمکشان کنیم و راهنما و حامی شان باشیم. پیروز، موفق و سربلند باشند.

/ 0 نظر / 87 بازدید