كتابخانه موزه فرش ايران

بر ديواره ساختمان موزه فرش دارهاى قالى كنار يكديگر قرار گرفته‏اند و فرش اين هنر يگانه ايرانى را چون گوهرى در ميان دارند.

اين ساختمان مساحتى برابر 3400 متر مربع دارد كه از اين مقدار حدود 100 متر مربع آن را به كتابخانه‏اى اختصاص داده كه در ضلع غربى موزه واقع شده است.

هنگام ورود به ساختمان، سالنى با سنگ‏هاى سفيد به چشم مى‏آيد كه بر ديوارهاى آن فرش‏هايى قديمى از كاشان، اصفهان و كرمان كه عموماً متعلق به اواخر قرن 14 ه .ق است آويخته شده. در سمت چپ سالن تابلوى كوچكى مسير كتابخانه را نشان مى‏دهد.

كتابخانه موزه فرش ايران در 22 بهمن ماه 1356 همزمان با افتتاح موزه فرش ايران آغاز به كار كرد. اين كتابخانه ابتدا با هدف بالا بردن آگاهى‏هاى كارمندان و كارشناسان موزه فرش ايجاد شد اما در حال حاضر دانشجويان و دانش‏آموزانى كه در رشته فرش تحصيل مى‏كنند نيز امكان استفاده از اين كتابخانه را دارند.

فضاى داخلى كتابخانه شباهت زيادى به آنچه كه در ذهن براى يك كتابخانه تصور مى‏شود ندارد.صندلى‏هاى نارنجى رنگ به صورت دايره‏اى در اطراف دو ستونى كه در سالن وجود دارد، قرار گرفته‏اند و آنجا را بيشتر شبيه يك اتاق انتظار كرده‏اند تا يك كتابخانه. تنها يك ميز دايره‏اى شكل با تعدادى صندلى چرخدار در وسط سالن است و يك كامپيوتر كه هنوز امكان جست‏وجوى منابع كتابخانه به وسيله آن مقدور نيست. اما به گفته خانم ليلا دادگر رئيس موزه فرش ايران، اين امكان تا پايان سال 82 فراهم خواهد شد.

طبق گفته خانم فاطمه همت‏پور مسؤول كتابخانه در سال 80 تعداد كتاب‏هاى موجود 7281 جلد بوده كه از اين تعداد 4552 جلد آن فارسى و 2729 عنوان نيز به زبان لاتين بوده است.

در كتابخانه موزه هم‏اكنون 7398 جلد كتاب وجود دارد كه از اين تعداد 64 عنوان كتاب فارسى و 280 عنوان كتاب خارجى در زمينه قالى و قاليبافى است. كليات، دين، علوم اجتماعى، فرهنگ، هنر، فلسفه، ادبيات و تاريخ ديگر موضوعات اين كتابخانه را تشكيل مى‏دهند.

كتاب‏ها به زبان‏هاى فارسى، عربى، فرانسه، انگليسى، آلمانى و ژاپنى هستند.

شيوه ارائه كتاب به صورت باز است و مراجعان مى‏توانند كتاب‏هاى مورد نياز خود را مستقيماً از قفسه‏هاى سياه رنگى كه دور تا دور سالن را پوشانده‏اند بردارند.

»دنياى فرش«، »فرش دستباف«، »نساجى امروز«، »موزه‏ها« و »اثر« نشريات تخصصى در زمينه قالى و قاليبافى هستند كه در گوشه‏اى از كتابخانه به چشم مى‏خورد. مجله ايتاليايى - انگليسى »گره« نيز در اين محل به صورت آرشيو نگهدارى مى‏شود.

در گوشه ديگرى از كتابخانه بخش پايان‏نامه است كه 7 پايان‏نامه با عنوان‏هاى »سازمان بررسى و برنامه‏ريزى صنعت قاليبافى ايران«، »حفاظت و مرمت فرش ايران«، »معرفى و بهينه‏سازى موزه فرش ايران«، »فرش در ايران«، »نقش دولت در صادرات فرش ايران«، »قالى مشهد« و »بررسى نقوش بافته‏هاى كلاردشت« تكميل‏كننده اطلاعات مراجعان است.

كتاب‏هايى به خط بريل با موضوعاتى در زمينه‏هاى قالى و قاليبافى و داستان از ساير امكانات اين محل است كه به اعتقاد خانم دادگر براى بالا بردن سطح اطلاعات كودكان نابينا درباره فرش تهيه شده است.

اين كتابخانه براى عضويت وجهى دريافت نمى‏كند. اما تنها كارمندان موزه فرش امكان امانت در بيرون از كتابخانه را دارند و دانشجويان و ساير اعضا بايد از كتاب‏ها در محل استفاده كنند. البته امكان تهيه كپى وجود دارد. به گفته خانم همت‏پور تعداد مراجعه‏كنندگان اين كتابخانه در سال 2550 80 نفر بوده است كه از اين تعداد 1650 نفر زن و 900 نفر مرد بوده‏اند و هم اكنون روزانه حدود 15 نفر به كتابخانه مراجعه مى‏كنند.

كتابخانه موزه فرش ايران روزهاى دوشنبه و جمعه تعطيل است و ساعت كار آن 9 صبح تا 18 عصر است.

اين كتابخانه در تقاطع خيابان كارگر و فاطمى قرار دارد.
منبع: نشريه کتاب هفته

/ 0 نظر / 93 بازدید