کتابدارانه ها

یک روز با وبلاگ نویسان

چهارشنبه گذشته گردهمایی انجمن با موضوع وبلاگها و ارائه سه مقاله برگزار شد. این همایش نشان داد که نگرشی جدی تری نسبت به وبلاگها ایجاد شده و دیدگاهها در قبال آن نسبت به نخستین روزهای پیدایش این رسانه تغییر چشمگیری یافته است. سخنرانی اول توسط خانم کرمی ارائه گردید که چارچوب اساسی درباره مقهوم وبلاگها و کاربرد آنها در کتابداری و اطلاع رسانی بیان می داشت. به خصوص در مورد امکاناتی که میتوان در وبلاگها از آن ها استفاده کرد همانند آر.اس.اس سخنرانی دوم به نقش وبلاگها در جریان آزاد اطلاعات اختصاص داشت که در این سخنرانی که به طور مشترک توسط امیر اصنافی و خانم مکتبی فرد ارائه شد با استفاده از شیوه های وب سنجی  وبلاگهای سیاسی ایرانی مورد تحلیل قرار گرفتند و پرپیوندترین آنها نیز مشخص گردیدند. در سخنرانی سوم خانم اره کشان به نقش وبلاگها در آموزش پرداخت و کاربرد این رسانه را در دانشگاهها و مدارس تشریح نمود. در بین سخنرانی آقای عمرانی خبرهایی را بیان کرد. ازجمله گرفتن امریه برای کتابخانه های زندان برای آقایان- راه اندازی بانک اطلاعاتی ایرانک و بازهم فراخوان برای مجمع عمومی انجمن. بعد از سخنرانی ها یک پانل تشکیل شد و در آن وبلاگ نویسان و ارائه دهندگان مقالات پس از معرفی خود به برخی شبهاتی که برای برخی حضار درمورد مقالات پیش آمده بود پاسخ دادند. گردهمایی کتابداران در ساعت ۱۹ به پایان رسید.

در حاشیه:

- حضور اساتیدی چون دکتر فتاحی- دکتر انصاری-دکتر خسروی و آقای حافظیان رضوی.

-غایب بودن یک عضو فعال و هماهنگ کننده این همایش و ایجاد شدن برخی مشکلات(!) که آقای علیمحمدی زحمت کشید و رفع گیر نمود. اگر این فرد دم دست بود...!

-تازه قرار نیست کسی بفهمد که آقای...باید...! بگذریم. گفته که نگوییم!

کشتمان فرهنگی

حتما ماجرای کتک خوردن دانشجوی ایرانی در کتابخانه یو سی ال ای امریکا را خوانده اید. از خواندن این خبر خیلی متاسف شدیم به خصوص اینکه در یک کتابخانه این اتفاق افتاده و آنهم برای یک ایرانی.( بدون سوگیری سیاسی!) فلیم دلخراش این کتک کاری و کشتمان را میتوانید ببینید و با همدیگر تاسف بخوریم. البته یک نکته: از طریق یکی از دوستان خوب مطلع شدیم که این آقا بدون اجازه وارد کتابخانه مذکور شده و در مقابل مسئولان کتابخانه هم مقاومت کرده. این را از این بابت مطرح کردیم که یک وقت یک طرفه به قاضی نرفته باشیم. خداوکیلی توی کتابخانه های خودمان اگر یکی بدون اجازه بیاد چکارش میکنند؟! به قول همان دوست ما نوازشش که نمی کنند که! کمی این ور قضیه را در نظر بگیرید!

چند جمله قصار!

یک نویسنده: غر می زنیم که چرا کتاب منتشر نمی شود اما منتشر شده ها را هم نمیخوانیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد: آذربایجان بهتر باشد سرمایه ها را از تهران دریغ می کنیم. ( خیلی بدون سوگیری!)

حافظیان رضوی: ورود آی تی به کتابخانه ها کتابخوان ها را از کتاب دور نمی کند و کتاب نخوانها را هم کتابخوان نخواهد کرد.

کارگاه آموزشی

روزهای بیستم و بیست و یکم آذرماه یک کارگاه آموزشی تحت عنوان:

 سازماندهی اطلاعات پزشکی ( کار با اصطلاحنامه پزشکی فارسی- مش و ان ال ام)

مدرس: محسن حاجی زین العابدینی

مکان: ساختمان کتابخانه ملی- مدیریت پژوهش و آموزش- کلاس آی تی- طبقه اول

هزینه ثبت نام: ۲۰۰۰۰ تومان

برگزاری همایش ماهانه انجمن

چهارشنبه هفته گذشته همایش ماهانه انجمن کتابداری ایران با موضوع وبلاگ در کتابخانه ملی برگزار شد. جزئیات کامل در وبلاگ خانم کرمی آمده! یک تشکر ویژه از آقای علیمحمدی به خاطر زحمت نمایش اسلایدها و نیز آقای مرادی به خاطر اداره پانل.

کفتار منشی در کتابسازی(ذکر مصیبت)

انتشارات فیض دانش کتابی راتحت عنوان مرجع سایتهای اینترنت: کتابخانه ها- کتابداری و ناشران  منتشر کرده است. اگر از بخش فیپا شروع کنیم اولین موضوعی که به این کتاب داده شده  کتابخانه ها و کتاب داری و ناشران سراسر دنیاست. به نظر میرسد میشد کل کتاب را هم موضوع آن در نظر گرفت با این رویه ای که این کتابسازان پیش گرفته اند! از محتوا هم دیگر میگذریم که خیلی ذکر مصیبت میشود. به قول یکی از دوستان- مسئولان محترم ارشاد به جای ممیز کردن کتابهایی که معلوم نیست ملاک ممیزی کردن آنها چیست جلوی انتشار این کتابها را می گرفتند شاید مشکلات ما در زمینه فرهنگی هم کمتر بود. ( اولین بار بود فهمیدیم که نام فرانک که یکی از گردآورندگان کتاب مذکور است متعلق به آقایان است. چون پیشوند آقا به نام فرانک اضافه شده!)

...یاران رفته با قلم پا نهاده اند

یک تبریک ویژه به دانشجویان خستگی ناپذیر و با انگیزه اتحادیه دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران که در جلسه چهارشنبه گذشته گردهم آمدند و هیئت مدیره جدید را تشکیل دادند. به دانشجویان هیئت موسس این انجمن تبریک و خسته نباشید می گوییم. به قول معروف: این تیشه خط که بر دل صحرا نهاده اند/ یاران رفته با قلم پا نهاده اند

بورسیپا

موسسه خدمات  کتابداری و اطلاع رسانی بورسیپا به منظور آشنایی بیشتر مخاطبان با این موسسه اهداف و وظایف خود را به شرح زیر اعلام می نماید:

      ۝ بوجود آوردن محیطی برای همکاری گروهی از فارغ التحصیلان رشته کتابداری و اطلاع رسانی در جهت روزآمدسازی اطلاعات متخصصان  رشته های مختلف .

۝  ارائه خدمات علمی و اطلاع رسانی در زمینه های عمومی و تخصصی (اعم از ارائه مقالات به زبانهای مختلف به صورت چکیده و تمام متن و یا ترجمه فارسی مقالات ) .

۝    انجام فعالیت های خودکارسازی کتابخانه ها ومراکز اطلاع رسانی .

۝  انجام خدمات فهرست نویسی و آماده سازی منابع .

۝    انجام طراحی سایت طبق درخواست مراکز اطلاع رسانی و کتابخانه ها.

۝  ارائه آخرین اخبار درباره برگزاری انجمن های تخصصی در حوزه های مختلف.

۝   تهیه منابع مورد نیاز مراکز اطلاع رسانی و کتابخانه ها .

نشانی این وب سایت http://www.boorsipa.com/ می باشد. با سپاس از آقای زین العابدینی برای معرفی این شرکت.

/ 0 نظر / 68 بازدید