کتاب: همراه اول

چهارشنبه ۲۴ آبان: دفتر انجمن

از ساعت ۱۳ تکاپو برای مراسم خوشامدگویی شدت گرفته است. در دفتر انجمن جای سوزن انداختن نیست. یک نفر خبرنامه ها- یک نفر برنامه ها-یک نفر خودکار و در نهایت یک نفر فولدرها را بسته بندی می کند تا ساعتی دیگردر اختیار دانشجویان تازه وارد به دنیای کتابداری قرار گیرد. در عرض کمتر از یک ساعت دویست فولدر آماده می شود.

تالار شریعت زاده

 ساعت از نیمه دو گذشته که مراسم آغاز می شود. آقای نیما غلامی مجری برنامه بعد از خوشامدگویی به حضار به خصوص نوباوگان کتابداری به معرفی برنامه ها پرداخت. نخستین سخنران آقای عمرانی بود که به معرفی انجمن و اهداف آن و کارهایی که می توان به واسطه انجمنی بودن صورت داد پرداخت. پس از ایشان خانم پاکدامن پس از معرفی خود به سبک تهیه سرشناسه برای فهرست نویسی کتاب گفتگویی صمیمانه با دانشجویان داشت و آنها را به حضور پرتوان و با انگیزه در کتابداری و فعالیت تشویق نمود. اینکه به هر ترتیبی که وارد رشته شده اید باید صبور باشید و ببینید که در این دنیا چه خبر است. وی به معرفی ادکا اهداف و فعالیتهای آن پرداخت و تصاویری از فعالیتهای ادکا در طول یک سال گذشته به حاضرین ارائه نمود. پس از ایشان خانم انصاری نیز با شور و حرارت ویژه خود به صحبت درباره کتابدار و کتابداری با نوباوگان کتابداری پرداخت و کتابدار را شخصیتی چند بعدی و سرک کش و فعال توصیف کرد.

پس از آن مسابقه کتابدارانه ای با دو سئوال مطرح شد: ۱. کتابدار را در یک جمله جدی یا طنز تعریف کنید. ۲. چه شد که وارد کتابداری شدید؟

پس از استراحتی کوتاه و بازدید از نمایشگاههای کتاب و مجلات دانشجویی که در بیرون از سالن قرار داشت آقای غلامی به معرفی مجلات- وب سایتها- وبلاگها و گروههای بحث کتابداران پرداخت. سخنران بعدی آقای حافظیان بود که مثل همیشه با سخنان شیرین خود حاضران را به وجود آورد. وی بیان داشت که پس از سالها تلاش و فعالیت سرانجام به آنجه که بود رسید: کتابدار. دکتر منصوریان نیز در سخنرانی خود عملکرد ده ساله انجمن را تحلیل کرد و ده شاخص پیشرفت کتابداری ایران و ده دلیل عمده برای کار و فعالیت در کتابداری را بیان نمود. در انتها طی یک پنل پرسش و پاسخ با حضور خانمها انصاری و پاکدامن و آقایان عمرانی-دکتر منصوریان و حافظیان دانشجویان سئوالات خود را مطرح نمودند. خانم مکتبی نیز برخی جملاتی که دانشجویان شرکت کننده در مسابقه نگاشته بودند قرائت نمود. سرانجام به قید قرعه سه تن از دانشجویان دانشگاه الزهرا برنده مسابقه اعلام شدند. در پایان مراسم نیز آقای علیمحمدی-مسئول کمیته روابط عمومی انجمن و از بانیان برگزاری این مراسم- از خانمها سجادی- پاکدامن- مرادی-مهدیان و آقای غلامی که در تدارک این مراسم فعالیت کرده بودند تقدیر و تشکر نمود. مراسم در ساعت ۱۸ به کار خود پایان داد و تالار شریعت زاده بار دیگر خالی و تنها ماند تا روز هفتم آذر تا دوباره جمع کتابداران را به خود ببیند....

حاشیه تهی از سوگیری: معلوم نشد که چرا نام این مراسم کتابداران فردا بود؟! این را برای برطرف کردن کلیه سوگیریهای ذهنی و عینی مطرح کردیم!

اسلایدهای دکتر منصوریان در وب سایت انجمن کتابداران ایران موجود است.

http://www.ilisa.ir/Files/Docs/mansourian.ppt

/ 0 نظر / 70 بازدید