هنوز کتاب اینجا نفس می کشد

رادیو جوان را صبح باز میکنیم. از کتاب میگوید و اهمیت کتابخوانی. مجری میپرسد آخرین کتابی را که خوانده اید چیست؟ پشت بندش تلفنها پخش می شود. یکی میگفت من آخرین باری که کتاب خواندم هفت سال پیش بود. دیگه هم سراغ کتاب نرفتم! دیگری میگفت کتاب مربوط به حقوق را میخوانم تا به قوانین بیشتر آشنا شوم. دیگری گفت کتابی خواندم که باعث شد در کسب و کارم رونق بدهم و شیوه کارم را عوض کنم. این مورد آخری برایم جالب بود. یک کتاب اثرگذار روی زندگی! همین  است! چیزی که سالها پیش مایکل باکلند در کتابش فریاد زده که کتابداران میتوانند اثرات خدمت رسانی و امانت کتاب به کاربر را ببینند. منتها زمان می برد. اثرش فوری و فوتی نیست. ولی باید خدمتی رساند و کتابی در اختیار کاربر گذاشت که بر او و در نهایت بر جامعه اثرگذار باشد.

امروز یک بار دیگر برایم ثابت شد که کتاب هنوز نفس می کشد حتی با وجود فناوریهایی که دست و پایمان را با آنها زیادی بسته ایم. همین عصری، رفته بودیم به فرهنگسرای ارسباران. چند روز قبل زنگ زدند و گفتند شما همکار افتخاری جشنواره کتابخوانی مجازی بودید و برای مراسم اختتامیه بیایید به فرهنگسرای ارسباران. ما هم رفتیم. اتفاقاً برایم خیلی جالب بود که در عصر گرفتاری آدمها- عصر شبکه های اجتماعی و عصر کیبورد و صفحه نمایش هنوز کتاب زنده است و عاشقانی دارد که حتی به بهانه مسابقه کتابخوانی هم که شده دور هم جمع می شوند و از کتاب و خواندن و آگاهی میگویند. به خصوص صحبتهای هوشو(هوشنگ مرادی کرمانی) که به قول خودش این روزها در آستانه هفتاد سالگی است جذاب و مثل همیشه شنیدنی بود.

به منزل که رسیدیم گربه کوچولوهای کوچه مان مثل همیشه دورمان چرخیدند که شام ما چی میشه؟! گفتم الان خسته ایم فردا صبح بیایید! بعد از صرف شام ایمیلهایم را که باز کردم خبر ناگواری خواندم. گویا آقای دکتر رضایی شریف آبادی چند تن از بستگان نزدیک خود را در حادثه دلخراش اتوبان تهران-قم از دست داده اند. برای ایشان و بازماندگان آرزوی شکیبایی داریم و به ایشان تسلیت میگوییم. دیگر نه چشمانم یاری میکند و نه پاهایم توان دارند. امروز روز بسیار پر تحرک و پرکاری بود. موتور کولر هم به سلامتی سوخت و امشب باید در گرما به هلاکت برسیم!

/ 0 نظر / 82 بازدید