ساختمان جديد کتابخانه ملی افتتاح شد

 

صبح روز سه‌شنبه با حضور  سيدمحمد خاتمي، ساختمان جديد كتابخانه‌ي ملي جمهوري اسلامي ايران افتتاح و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.  اين ساختمان؛ شمال بزرگراه شهيد همت در زميني به وسعت حدود 62 هزار متر مربع ساخته شده و مهمترين ساختمان عمومي احداث شده پس از دوران انقلاب اسلامي در ايران است.

ساختمان كتابخانه داراي حدود 97 هزار متر مربع زيربناست و در شرايط عادي مي‌تواند تا حدود 4 ميليون جلد و در صورتي كه از سيستم قفسه‌بندي فشرده و يا رباط استفاده شود تا 7 ميليون جلد كتاب و نشريات ادواري را در خود جاي دهد. بر اساس اين گزارش رييس‌جمهور از بخش‌هاي مختلف اين ساختمان بازديد كرد. برخي اعضاي هيات دولت و ميهمانان داخلي و خارجي نيز در اين مراسم حضور دارند. به نقل از ايسنا.

کتابخانه بی ((صاحاب))

جملاتی که ميخوانيد عينا نقل قول ازيک کتابدارنماست. اين فرد به تازگی ازشغل قبلی خود به کتابخانه آمده است و اينگونه با مراجعه کننده برخورد ميکند:

((مگرمن چکاره ام که شماها سرخود رفتيد توی قفسه و کتابهای مارا به هم ريختيد؟دفعه ديگرتکرارشود جريمه تان ميکنم. زحمت مارا زيادکرديد. فکرکرديدکتابخانه بی صاحاب است که هرکسی خواست برود توی قفسه ها؟ درست است که کتابخانه بی صاحاب است ولی..)) ازگفتن بقيه جملات معذوريم. شايد اگرکتابخانه واقعا((صاحاب)) داشت يک نفرتحصيلکرده با ادب را به سمت کتابدارمی آوردند. به هرحال...

بازهم الزوير

الزويررا که همه ميشناسيد؟ اين موسسه معتبرطی يک قرارداد سه ساله با کتابخانه اسکندريه مصرتوافق کرد که شش ميليون مقاله علمی و فنی و پزشکی تمام متن به علاوه هشت بسته فايل پشتيبان دراختيار اين کتابخانه بگذارد.

مملو ازکتابدار

پنج شنبه گذشته دردانشکده علوم تربيتی دانشگاه تهران آزمون زبان عمومی دکترا برگزارشد. تعداد۱۷۳ نفربرای رشته کتابداری و اطلاع رسانی شرکت کننده دراين آزمون بودند. تعداد سوالات ۱۰۰ عدد بود که بايد در۹۰ دقيقه به آن پاسخ داده ميشد. نمره منفی منظورنشده بود. برخی ازشرکت کنندگان ازکمبود وقت گلايه ميکردند. عده زيادی ازآزمون راضی بودند. اين آزمون بهانه ای شد تا کتابداران دورهم جمع شوند و باهم به تبادل افکاربپردازند و ازنزديک يکديگررا ملاقات کنند. گويی يک همايش خودجوش کتابدارانه و ازنوع ايرانی برگزارشده بود. ظاهرا قراراست که نتايج اين آزمون روز۲۷ اسفند ماه ازطريق سايت دانشگاه تهران و نيزروزنامه اطلاعات اعلام شود. تا حالا اين همه کتابداررا يک جا ديده بوديد؟ انواع و اقسام اعضای هيات علمی-مديرگروهها-دانشجويان-کتابدارها ....

درحاشيه:ظاهرا وضعيت کتابداران دانشکده ... بدترازخيلی جاهاست. هنگامی که ۵نفر ازدانشجويان دانشگاه چمران اهواز خواستند با طرح غديرازمنابع کتابخانه استفاده کنند با مقاومت کتابداران مواجه شدند که : ما طرح غديررا قبول نميکنيم. سرويس نميدهيم- چه خبراست امروزهمه ازدانشگاه چمران آمده اند... و خيلی چيزهای ديگر.با گردن کج ايستادن مقابل کتابدار فقط توانست کاريکی ازمارا راه بيندازد...

-ظاهرا محل کتابخانه ملی با سازمان اسناد آن فرق ميکند و چون اين فرق را نميدانستيم سه ساعت زمان به اضافه مبالغی هنگفت را ازدست داديم.

 اطلاعات رايگان:خوب يا بد؟

همه اطلاعات را آزاد و رايگان مى پسندند اما به هر حال عده اى براى استخراج، طبقه بندى و نگارش يا ذخيره اين اطلاعات هزينه و زمان صرف مى كنند.صاحبان بانك هاى اطلاعاتى و آرشيوهاى عظيم معتقدند كه دسترسى رايگان به اين بانك ها يا آرشيوها ارزش آنان را به كلى از بين خواهد برد. با اين وجود بخشى از آرشيو نيويورك تايمز اينترنتى رايگان است، مثل بخش هاى مربوط به گردشگرى، سفر، فناورى و مرور و نقد كتاب. اما طبيعى است كه بخش جذاب و مشترى پسند نيويورك تايمز پولى است. متن کامل... با تشکرازخانم مرادی.


روزجهانی کتاب

سوم مارس روزجهانی کتاب بود. اين مراسم باشکوه درکشورهای بريتانيا و ايرلند برگزارشد. اين جشن سالانه به منظورترويج فرهنگ کتابخوانی و آشنايی کودکان با مطالعه و کتاب است. ناشران-کتابفروشان-کتابداران و کليه علاقه مندان به کتاب دورهم جمع ميشوند تا روزکتاب را جشن بگيرند. اين مراسم ازسوی يونسکو حمايت ميشود.

گروه بحث وب شناسی

آقای نوروزی به اتفاق جمعی ازدوستان خود اقدام به راه اندازی گروه بحث وب شناسی درگوگل نموده است. اين گروه بحث مطالب تازه و مفيدی دارد و به زودی برخی ازآنها را انعکاس خواهيم داد. اين گروه بحث کاملا تحت کنترل است و زباله های اطلاعاتی به هيچ وجه وارد آن نخواهدشد.

/ 0 نظر / 57 بازدید