کتابدارانه ها

داستان موتورهای کاوش: از گذشته تا هنوز(۲)

گوگل كه در اين ميان تنها به يك صفحه خانگي ساده اكتفا كرده بود تكاني به خود داد و از سال 2000 خود را به عنوان يك ابرقدرت در صحنه رقابت تجاري با ساير موتورهاي كاوش معرفي كردند به طوريكه باعث شد حضور بسياري از موتورهاي كاوش كمرنگ و كمرنگ تر شود. امكاناتي كه در طول پنج-شش سال اخير به كاربران خود ارائه نمود همچون بلاگر، جي ميل، گوگل ارث، گوگل بوك، اسكولار گوگل و به تازگي هم امكان شخصي سازي صفحه خانگي گوگل، باعث شد كاربران زيادي جذب اين موتورهاي كاوش شوند. البته در اين ميان، ياهو و MSN هم در صحنه رقابت كم نياوردند و پا به پاي گوگل آمدند و نه تنها كاربران خود را از دست ندادند بلكه كاربران بيشتري هم به خود جذب كردند و تسهيلات زيادي براي آنان فراهم نمودند. البته در اين سالها موتورهاي كاوش ديگري چون Accona و Exalead پيدا شدند و نيز موتورهاي كاوش تخصصي تر. مثل موتورهاي كاوش مخصوص تصاوير نظير Corbis. اما قرباني اين جنگ و رقابت سخت، فقط نمايه ها و دايركتوريها بودند. به ندرت راجع به راهنماها بحث مي شد به طوريكه ياهو هم ديگر مثل سابق به راهنماهاي خود اهميت نمي داد. به هر حال در طول سربرآوردن موتورهاي كاوش مختلف، ناگهان ابر(فرا) موتورهاي كاوش سردرآوردند و كاربران را از كار خود كه ارائه نتايج چندين موتوركاوش بود حيرت زده كردند. وب به طور افسار گسيخته اي توسعه پيدا مي كرد تا اينكه وب 2 پيدا شد و باعث گرديد موتورهاي كاوش در ساختار خود تغييرات زيادي به وجود آورند.  به طوريكه كاربران اجازه يافتند تا صفحات خانگي را به دلخواه خود در آورند و وب سايتهاي جديد، اخبار، نقل قول از بزرگان و انواع منابع وبي را به اين صفحات اضافه كنند و آن را شخصي كنند. پيش بيني ميشود در آينده با پيشرفت فناوريهاي نوين ارتباطي كاربران ديگر نيازي نداشته باشند در محل كار يا منزل پشت رايانه بنشينند و در موتورهاي كاوش به جستجو بپردازند و با تلفنهاي همراه در هر لحظه از شبانه روز و در هر مكاني از موتورهاي كاوش مورد نظر و صفحات شخصي شده خود استفاده كنند. در هر صورت، موتورهاي كاوش در حال توسعه هستند و جزئي از زندگي ما مي شوندو نقش ارزنده اي را در توسعه و تحقيق و نيز تجارت ايفا مي كنند.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 باشگاه کتابدار

طی تازه ترين اخبار واصله دقايقی قبل- گفته شد که قرار است شهردار... طی صحبتی مفصل که با برخی کتابداران داشته اعلام کرده است که هزينه ساخت يک مرکز جهت گردهمايی کتابداران(چيزی شبيه باشگاه) را تقبل می کند. به اين ترتيب شايد کتابداران بتوانند مثل معلمان در هر شهری برای خودشان يک خانه کتابدار داشته باشند تا به هنگام ماموريت يا سفرهای تفريحی از امکانات رفاهی و آموزشی آن  استفاده کنند. اطلاعات شفاف تر بعداز کسب اخبار موثق تر اعلام خواهد شد.

تعطيلی موقت کتابخانه ملی(خبر فوری)

مسؤول روابط عمومي كتابخانه‌ي ملي جمهوري اسلامي ايران در توضيحي گفت: آب شهري كتابخانه‌ي ملي از دو روز گذشته به‌علت آنچه مشكلات فني در منطقه تپه‌هاي عباس‌آباد عنوان شده، توسط شركت آب و فاضلاب قطع شده است كه طي اين دو روز، مصرف از طريق ذخاير موجود صورت مي‌گرفت؛ اما امروز اين ذخاير هم به پايان رسيدند و به همين دليل كتابخانه‌ي ملي امروز تعطيل است. حامد ياري همچنين گفت: ضمن عذرخواهي از مردم، اميدواريم از فردا دوباره با رفع مشكلات، خدمات خود را به مردم بتوانيم ارايه كنيم. ايسنا

http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-733617&Lang=P

جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد

روز گذشته يک جلسه دفاع از رساله کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی در دانشگاه چمران اهواز برگزار شد. در اين جلسه خانم حميدی به راهنمايی دکتر کوکبی از رساله خود تحت عنوان  بررسي زيرساخت اطلاعاتي كتابخانه‌هاي بانكهاي دولتي مستقر در شهرستان تهران به منظور پيشنهاد شبكه اطلاعاتي بين اين كتابخانه‌هادفاع کرد.  يافته‌هاي پژوهش نشان داد كه كتابخانه‌هاي مورد بررسي از لحاظ نقاط قوت و ضعف در سطوح مختلفي قرار دارند. مشكل عمده اين كتابخانه‌ها كمبود فضا و نيروي انساني متخصص و نيز عدم جايگاه سازماني يكسان است. همچنين برخي از اين كتابخانه‌ها داراي مجموعه‌اي غني هستند و برخي ديگر مجموعه‌اي ضعيف دارند. براي رفع اين مشكلات، استفاده بهينه از مجموعه موجود و ارائه خدمات اطلاعاتي كاراتر به جامعه استفاده كننده، طرح ايجاد شبكه اطلاعاتي براي اين كتابخانه‌ها پيشنهاد شده است. با توجه به شرايط و وضعيت كتابخانه‌هاي مورد بررسي مناسب‌ترين ريخت براي اين شبكه، تركيبي است به گونه‌اي كه برخي از وظايف و خدمات شبكه مانند مهار كتابشناختي، خدمات ارجاعي و خدمات آموزشي به صورتي متمركز توسط هسته شبكه (كتابخانه بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران) و برخي ديگر چون خدمات آگاهي‌رساني جاري و امانت بين كتابخانه‌اي به صورتي غيرمتمركز توسط هريك از كتابخانه‌ها انجام گيرد.

مصاحبه با گارفيلد( قسمت اول)

دکتر یوجین گارفیلد بنیانگذار و رئیس بازنشسته موسسه اطلاعات علمی امریکا[1]  در مدت زمان اندك اقامتش در هاوايي در دانشگاه هاوايي سخنران ميهمان بود و با مجله Online هم گفتگويي داشت. نسخه الكترونيكي اين مصاحبه به همراه ارجاعات و پيوندهاي مربوط از طريق نشاني زير در دسترس مي باشد:

http://www2.hawaii.edu

 س: شما در اولین مقاله خود در سال 1955 در مجله Science(1) مفهوم نمایه سازی استنادی را مطرح نمودید آنگاه چند سال بعد، این ایده با انتشار اولین نمایه استنادی علوم و سپس محصولات وابسته به آن برای علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی به مرحله اجرا درآمد. كليت وب جهانگستر که مدارک رقومی از طریق میلیاردها پیوند(معادل فني ارجاعات مورد استناد) با هم درآمیخته اند براساس مفهوم بسیار مشابهی می باشد. جستجوی مدارک مورد استناد به صورت الکترونیکی یا حداقل چکیده های آنها به جز خواندن یک مقاله، بسیار راحت تر از مراجعه به مجلات یا نمایه های چاپی می باشد. آیا شما احساس می کنید كه در مورد اهميت پيگيري استناد جامع براي جستجوي موضوعي بین دانشمندان آگاهی فزون يافته اي به وجود آمده است؟

ج: بی تردید، جستجوگران بسیاری از این قابلیت استفاده می برند، اما معنایش این نیست که آنها از نمایه سازی استنادی هر سایت آگاهی دارند. ما در مورد میزان کامل آگاهی آنها از آنچه ایجاد پیوندها را ممکن می سازد اطلاعاتی در دست نداریم، اما در سایتهایی مثل Highwire و امثالهم، صراحت بیان می شود که این امکان وجود دارد که هم ارجاعات مورد استناد یک مقاله و نيز مقالات استنادگر با پیوندهای مستقیم به نمایه استنادی علوم در ISI Web  Of ScienceWoS به شما پیوند برقرار كنند.

س: شما در مقاله ای در سال 1965(2) محدودیت ها و قابلیتهای نمایه سازی استنادی خودکار را یافتید و مطرح نمودید که هم اینک در سیستم نمایه سازی استنادی خودگردان[2] به صورت ناقص توسط کسانی که درآن زمان در اين طرح دخالتي نداشتند انجام شده است. نمايه پژوهشي[3] ( كه قبلاً پيش بيني كننده استناد[4] نام داشت) و نيز Cite base به عنوان نمونه هايي براي مدارك موجود در وب سايتهاي با دسترسي رايگان فعاليت مي كنند. اين نمونه ها پيشنهاد مي كنند كه گران ترين بخش نمايه سازي استنادي -كار انساني- به همراه برخي هزينه ها حذف شود يا كاهش يابد و به موجب آن دامنه نمايه هاي استنادي سنتي به شكل قابل ملاحظه اي گسترش مي يابد. شما آينده نمايه هاي استنادي سنتي و خودگردان را چگونه مي بينيد؟

ادامه دارد...

[1]-ISI

[2]-Automated Citation indexing

[3]Index Research

[4]Cite-Seer

 

 

/ 0 نظر / 63 بازدید