انتخاب اعضای انجمن کتابخانه های عمومی اهواز

در دومین روز از هفته کتاب اعضای جدید انجمن کتابخانه های عمومی اهواز تعیین شدند. درجلسه ای که به این منظور در فرمانداری اهواز تشکیل شد فرماندار اهواز ابتدا بر لزوم توسعه و تجهیز کتابخانه های عمومی شهرستان اهواز و نیز همه مناطق استان تاکید کرد. در نهایت، احمد کرمی، لفته منصوری، دکتر زاهد بیگدلی، بلک و زیبا صالحپور به عنوان اعضای انجمن کتابخانه های عمومی اهواز تعیین شدند.

اولین همایش کتابداران در آبادان(1)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

روز چهارشنبه گذشته، اولین همایش کتابداران آبادان در تالار مهر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان به مناسبت روز کتابدار برگزار گردید. در این همایش، دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و اساتید گروه کتابداری و اطلاع رسانی(آقایان دکتر فرج پهلو، دکتر کوکبی و خانم دکتر عصاره) دانشگاه چمران اهواز حضور داشتند. این همایش از ساعت نه و سی دقیقه با تلاوت کلام خداوند آغاز شد. در ابتدا آقای دکتر فرج پهلو به عنوان مدیر گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز و رئیس انجمن کتابداران شاخه خوزستان در مورد اهمیت سرمایه گذاری علمی صحبت نمود. وی در مورد تاثیر تحولات فناوریهای نوین بر جنبه های مختلف زندگی بشر، جهانی شدن اینترنت، وابستگی ملل به اینترنت و دانایی محور سخنانی ایراد نمود. وی بیان داشت دانش، اساس حرکت و پیشرفت ملل است مشروط بر اینکه اطلاعات مناسب و صحیح فراهم گردد. امروزه بهادادن هرچه بیشتر به علم، به گردش درآوردن اطلاعات و سرمایه گذاری پنهان(دانش) فوق العاده اهمیت دارد. در این میان نقش کتابداران بسیار برجسته جلوه می کند. جامعه برای گردش اطلاعات و نظم دادن و دسترسی به آن به کتابداران نیاز دارد. امروزه سازمانها و جوامع مختلف با درک اهمیت اطلاعات، در تلاشند تا کتابخانه های غنی و کتابداران متخصص و متخصصان اطلاعاتی در اختیار بگیرند. نقش کتابداران بیش از پیش در حال نمایان شدن است. آقای دکتر فرج پهلو در پایان سخنان خود، کتابداران آبادان را به برگزاری چنین اجتماعاتی تشویق نمود و از اهمیت اجتماع کتابداران سخن گفت. وی از کتابداران آبادان خواست تا به منظور ارتقای حرفه خود انجمنی برای کتابداران آبادان تشکیل دهند و نیز به انجمن کتابداران خوزستان یاری رسانند. بعد از سخنان آقای دکتر فرج پهلو، خانم دکتر عصاره درباره همکاریهای بین کتابخانه ای به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ابتدا درباره تمدن و فرهنگ اصیل ایرانیان صحبت نمود و گفت ما ایرانیان هرگز با کتاب بیگانه نبوده ایم... (ادامه دارد)

مقاله ای از دکتر کوکبی

مقاله آقای دکتر کوکبی دانشيار گروه کتابداری دانشگاه چمران اهواز در نشريه معتبر Cataloging and Classifications Quarterly" (2006 به چاپ رسيده است. عنوان اين مقاله چنين است:An account of cataloging and classification education in Iranian universities. چکيده مقاله دکتر کوکبی از هاورث پرس ببينيد. با سپاس از دکتر فتاحی و تبريک به دکتر کوکبی

سوته دلان: گزارش تکان دهنده شرق از خودسوزی کتابها

ساعت ۴ صبح روز چهارشنبه بيست وپنجم آبان ماه سال ۱۳۸۴ است. نگهبان دانشگاه تهران متوجه صداى شكسته شدن شيشه هاى ساختمان كتابخانه دانشكده حقوق و علوم سياسى مى شود. او با حضور در مقابل ساختمان سه طبقه كتابخانه دانشكده حقوق با شعله هاى آتش روبه رو شد كه از داخل ساختمان زبانه مى كشيد. نگهبان از طريق صداى شكستن شيشه هاى كتابخانه متوجه ماجرا مى شود.«از دو سال قبل نگهبانى ۲۴ ساعته از كتابخانه هاى دانشگاه تهران ضرورى دانسته نشد و با دستور رسمى مراقبت از كتابخانه تنها به دستگاه ايمنى سپرده شد. سه ماه قبل دستگاه ايمنى اين كتابخانه نيز خراب شد و چون قطعه آسيب ديده در ايران وجود ندارد و بايد از كشور سوئيس خريدارى مى شد، اين سيستم بلامصرف باقى مانده است. متاسفانه به نظر مى رسد اين دستگاه در زمان وقوع حادثه درست عمل نكرده است.».... ادامه

... و ابسکو هم رايگان شد

يا ناشران به اهميت نشر رايگان پی برده اند يا اينکه از دستشان دررفته که اين پايگاه هم به صورت رايگان در دسترس قرار گرفته است. حالا ظاهرا اين پايگاه هم مثل امرالد که هفته قبل باز بود در زمينه های مختلف کتابداری به صورت رايگان مقاله ارائه می دهد. اگر اين پايگاه را مشترک نيستيد از اينجا برويد و از آن استفاده کنيد. باسپاس از کتابدار پارسی.

/ 0 نظر / 79 بازدید